15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Gazetat zvicerane: Pacolli me kompanine e tij gjiganteske nga Tiqino-« Mabetex » ndërton aeroportin nderkombëtar në Shqipëri me projektin prej 100 milionë €

Bernë, 10 mars -« 100 milion projekt për një kompani nga Ticino. Zviceranët ndërtojnë aeroportin e dytë të Shqipërisë (100-Millionen-Projekt für Tessiner Firma. Schweizer bauen zweiten Flughafen von Albanien) ehste yk ttiouilli i gaztes prestiogjioze ner Zvcer BLICK qe i kushotn ndertimit te nje aeroporti te madh ne Sqhiperi nga ish-presidneti dhe biznesmeni i njhur shqiupotaree me renome ndserkombetare Behgjet Pacolli, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kompania e ndërtimit Ticino Mabco Constructions ka siguruar projektin 104 milion dollarë. Pas tij është kosovari më i pasur i cili ka edhe pasaportën e kuqe

Shqipëria aktualisht ka vetëm një aeroport të madh. Por vendi dëshiron të tërheqë më shumë turistë dhe të krijojë një rrjet më të mirë me botën. Prandaj, një aeroport i ri do të gjendet në Vlorë. Qyteti është i rëndësishëm për turizmin dhe është pika fillestare për një vizitë në rivierën shqiptare.

Deri më tani, qyteti bregdetar ka qenë i vështirë për tu arritur. Turistëve nga e gjithë bota iu desh të fluturonin për në Tiranë dhe të udhëtonin nga atje për në Vlorë brenda dy orësh me makinë. Aeroporti i ri ka qenë në planifikim që nga viti 2018 dhe është reklamuar ndërkombëtarisht. Tani fituesi është përcaktuar.

« Pas kompanisë Ticino është kosovari më i pasur. Mabco Constructions është pjesë e Mabetex Group dhe drejtohet nga politikani dhe biznesmeni Behgjet Pacolli. (Hinter dem Tessiner Unternehmen steckt der reichste Kosovare. Mabco Constructions ist Teil der Mabetex-Group und wird vom Politiker und Geschäftsmann Behgjet Pacolli geleitet) transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kompania nga Lugano merr porosi

Kompania zvicerane Mabco Constructions ka siguruar porosinë! Kjo raportohet nga portali “Albanian Daily News”. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka përzgjedhur kompaninë nga Kantoni i Ticinos – me një vit vonesë.

Kompania e ndërtimit është e vendosur në Lugano. Aty tapat e shampanjës duhet të kishin dalë pas njoftimit. Sepse është një projekt 104 milion dollarë.

Çfarë ka të bëjë kosovari më i pasur me të

Ndërtimi i aeroportit të ri do të fillojë këtë vit, shkruan portali i aviacionit « Aerotelegraph ». Në hapin e parë të zgjerimit, një pistë dhe terminal me një kapacitet deri në dy milion pasagjerë do të ndërtohen brenda 36 muajve.

Pas kompanisë Ticino është kosovari më i pasur. Mabco Constructions është pjesë e Mabetex Group dhe drejtohet nga politikani dhe biznesmeni Behgjet Pacolli. Ai është një qytetar zviceran dhe kosovar dhe ka fituar një pasuri të vlerësuar prej më shumë se 900 milion dollarë përmes projekteve të shumta të ndërtimit në Kazakistan dhe Rusi.

Ministrja e Infrastrukturës së Shqipërisë, Belinda Balluku, është e kënaqur me pjesëmarrjen e Zvicrës: “Projekti është investimi më i madh në rajon në vite. Prandaj është një nder dhe privilegj i madh për mua dhe Grupin Mabetex që të jemi në gjendje të zbatojmë këtë projekt. « 

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...