0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Gazetat zvicerane: Pacolli me kompanine e tij gjiganteske nga Tiqino-« Mabetex » ndërton aeroportin nderkombëtar në Shqipëri me projektin prej 100 milionë €

Bernë, 10 mars -« 100 milion projekt për një kompani nga Ticino. Zviceranët ndërtojnë aeroportin e dytë të Shqipërisë (100-Millionen-Projekt für Tessiner Firma. Schweizer bauen zweiten Flughafen von Albanien) ehste yk ttiouilli i gaztes prestiogjioze ner Zvcer BLICK qe i kushotn ndertimit te nje aeroporti te madh ne Sqhiperi nga ish-presidneti dhe biznesmeni i njhur shqiupotaree me renome ndserkombetare Behgjet Pacolli, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kompania e ndërtimit Ticino Mabco Constructions ka siguruar projektin 104 milion dollarë. Pas tij është kosovari më i pasur i cili ka edhe pasaportën e kuqe

Shqipëria aktualisht ka vetëm një aeroport të madh. Por vendi dëshiron të tërheqë më shumë turistë dhe të krijojë një rrjet më të mirë me botën. Prandaj, një aeroport i ri do të gjendet në Vlorë. Qyteti është i rëndësishëm për turizmin dhe është pika fillestare për një vizitë në rivierën shqiptare.

Deri më tani, qyteti bregdetar ka qenë i vështirë për tu arritur. Turistëve nga e gjithë bota iu desh të fluturonin për në Tiranë dhe të udhëtonin nga atje për në Vlorë brenda dy orësh me makinë. Aeroporti i ri ka qenë në planifikim që nga viti 2018 dhe është reklamuar ndërkombëtarisht. Tani fituesi është përcaktuar.

« Pas kompanisë Ticino është kosovari më i pasur. Mabco Constructions është pjesë e Mabetex Group dhe drejtohet nga politikani dhe biznesmeni Behgjet Pacolli. (Hinter dem Tessiner Unternehmen steckt der reichste Kosovare. Mabco Constructions ist Teil der Mabetex-Group und wird vom Politiker und Geschäftsmann Behgjet Pacolli geleitet) transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kompania nga Lugano merr porosi

Kompania zvicerane Mabco Constructions ka siguruar porosinë! Kjo raportohet nga portali “Albanian Daily News”. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka përzgjedhur kompaninë nga Kantoni i Ticinos – me një vit vonesë.

Kompania e ndërtimit është e vendosur në Lugano. Aty tapat e shampanjës duhet të kishin dalë pas njoftimit. Sepse është një projekt 104 milion dollarë.

Çfarë ka të bëjë kosovari më i pasur me të

Ndërtimi i aeroportit të ri do të fillojë këtë vit, shkruan portali i aviacionit « Aerotelegraph ». Në hapin e parë të zgjerimit, një pistë dhe terminal me një kapacitet deri në dy milion pasagjerë do të ndërtohen brenda 36 muajve.

Pas kompanisë Ticino është kosovari më i pasur. Mabco Constructions është pjesë e Mabetex Group dhe drejtohet nga politikani dhe biznesmeni Behgjet Pacolli. Ai është një qytetar zviceran dhe kosovar dhe ka fituar një pasuri të vlerësuar prej më shumë se 900 milion dollarë përmes projekteve të shumta të ndërtimit në Kazakistan dhe Rusi.

Ministrja e Infrastrukturës së Shqipërisë, Belinda Balluku, është e kënaqur me pjesëmarrjen e Zvicrës: “Projekti është investimi më i madh në rajon në vite. Prandaj është një nder dhe privilegj i madh për mua dhe Grupin Mabetex që të jemi në gjendje të zbatojmë këtë projekt. « 

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...