-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Kolegja shqiptare nga tv gjerman ZDF Arta Ramadani për rolin e gruas në Kosovë

Bernë, 17 tetopr -Arta Ramadani ishte dymbëdhjetë vjeç kur erdhi në Manheim me familjen nga Kosova. Babai i saj ishte një aktivist dhe mori azil politik në Baden-Württemberg, sjrkuan swr.de, duke shtuar se ajo ka studiuar etnologji, media dhe shkenca komunikimi në Mannheim, Heidelberg dhe Boston. Sot ajo punon si reportere televizive për ZDF, transmetn gazeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Arta Ramadani ishte dymbëdhjetë vjeç kur erdhi në Manheim me familjen nga Kosova. Babai i saj ishte një aktivist dhe mori azil politik në Baden-Württemberg.

“U ndjeva i mirëpritur në Gjermani. Ishte gjithashtu një humor i mirëpritur. Nuk mund të them se jam ndjerë i çuditshëm këtu. Përkundrazi: takuam shumë njerëz që na ndihmuan, që na dhanë dorën.»
Arta Ramadani në një intervistë për Deutschlandfunk Kultur në maj 2019

Arta Ramadani ka studiuar etnologji, media dhe shkenca komunikimi në Mannheim, Heidelberg dhe Boston. Sot ajo punon si reportere televizive për ZDF.

Receta gatimi në shtëpi

Historia e saj i dha formë asaj. Në librin e saj “Bukë, kripë dhe zemër” ajo ndërthur receta familjare nga Kosova. Ajo ua ka kushtuar librin gjysheve të saj, duke e bërë atë një lloj deklarate dashurie për kuzhinën kosovare të gjyshes.

Thyerja e modeleve, sepse « gatimi konsiderohet jo burrërore »

Ajo shkruan edhe për tabutë që ekzistojnë edhe sot për gratë në Kosovë. Për shoqëritë patriarkale në të cilat konsiderohet jo burrërore të gatuash dhe të piqësh dhe se si migrimi e ndihmoi familjen e saj të depërtonte në modelet tipike të rolit.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...