4.6 C
Berne
mardi 28/11/2023

Kocijancic demanton Skender Hysenin: Isa Mustafa & Hashim Thaci me Vucic dhe Dacic më 19 prill 2013 ne Bruksel e nënshkruan me plotë dëshirë marrëveshjen, nuk pati presion!

Brukel, 16 mars -Sa hare qe jane arritur marreveshje apo rpten te nenshrkuhen ato mes Prishtines dhe Beogradit ka pasur reagime nga analisteve apo qytetaret e Kosovës, sidomos nga opozita  duke kritikur apo akuzuar qeverine për nenshkimin e marrëveshjeve me Serbinë me presikon  apo pa te. Lidhur me këte Skender Hyseni dje paska deklaruar se « Mustafa e Thaçi s’e kanë bërë Asociacionin me dëshirë, ishin të detyruar », qe ne fakt nuk ka pasur presion dhe nuk i ka detyruar askush te nenshkruajne marrëveshjene 19 prillit 2013, keshtu i kane deklaruar se paku zyrtaret e BE-së nga Brukseli redaktorit te gazetes zvicerane ne shqipé Le Canton27.ch

Keshto ni intervisten e fundit me ish-zedhensese se BE-së Maya Kocijancic dhene gazetarit te Le Canton27.ch, e pyetur se ka pasur presion apo jo pala kosovare dhe serbe per te nenshkruar marreveshjene e Bruksleit për nromalizmine mardhenikmve mes Kosoves dhe Serbise ku përfshihet edhe asocioni i komunave serbe, ajo eshte përgjigjur: “Për arritjen e kësaj marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit, ne nga Brukseli nuk kemi bërë kurrfarë presioni mbi Vucicitn apo Mustafën, për nënshkrimin e marrëveshjes për asociacionin serbe. Përkundrazi, ata kane nënshkruar me dëshirë… »

Sipas znj.Kocijancic nëse “presim nga të gjitha palët të respektojnë vendimin dhe rpemtimet e tyre” kjo nuk donë te thotë se Brukseli ka bërë presion!

Ne ceremoninë e nënshkrimi te një serë marrëveshjes, kupto edhe atë për krijimin e asociacionit serb në Bruksel sipas myzratrevbe te BE-së « është arritur në mënyrë vullnetare mes delegacionit nga Kosova dhe atij serb, të prira nga Isa Mustafa e Hashim Thaci dhe Aleksander Vucic dhe Marko Gjuric, të cilët pas 5-6 orësh bisedimesh me ndërmjetësimin e përfaqësueses së Lartë / Zëvendës-presidentes Federica Mogherini, kihste shkaktuar reagime dhe pakënaqësi te shumta sidomos në Kosovë dhe me gjerë, shkrtujan agzeta zvcierane ne shqip Le canton27.cjh gezateri i se ciles atebote ikshte ne seliene e BE-së për ta ndjekur kete takim me perfaqesuesve te larte te Kosovës dhe Serbisë. hahshss

 

 

 

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...