22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Klitschko: Rusia ende nuk ka hequr dorë nga planet për të marrë kontrollin e Kievit

Sipas tij, nuk është sekret se synimi i Rusisë është të pushtojë të gjithë Ukrainën, ndërsa synimi kryesor i rusëve është ende kryeqyteti ukrainas, shkruan The Guardian, trasnmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kryebashkiaku i Kievit Vitaly Klitschko paralajmëroi të enjten se megjithëse Moska kohët e fundit e ka përqendruar vëmendjen e saj në Donbas, ajo ende nuk ka hequr dorë nga planet për të marrë kontrollin e kryeqytetit ukrainas.

Kličko e bëri këtë deklaratë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, raporton The Guardian.

Sipas tij, nuk është sekret se synimi i Rusisë është të pushtojë të gjithë Ukrainën, ndërsa synimi kryesor i rusëve është ende kryeqyteti ukrainas. Mijëra njerëz, duke përfshirë shumë fëmijë, kanë vdekur tashmë gjatë luftës, e cila sipas Klitschko është një nga luftërat më të mëdha që nga Lufta e Dytë Botërore.

Dëshmi për këtë është parë nga e gjithë bota në imazhet nga qytetet e Ukrainës si Buça. “Të gjithë e dinë se ky nuk është një operacion special… është gjenocidi i popullit ukrainas”, citohet të ketë thënë kryebashkiaku i Kievit nga The Guardian.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...