4.2 C
Berne
lundi 27/03/2023

Klitschko: Rusia ende nuk ka hequr dorë nga planet për të marrë kontrollin e Kievit

Sipas tij, nuk është sekret se synimi i Rusisë është të pushtojë të gjithë Ukrainën, ndërsa synimi kryesor i rusëve është ende kryeqyteti ukrainas, shkruan The Guardian, trasnmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kryebashkiaku i Kievit Vitaly Klitschko paralajmëroi të enjten se megjithëse Moska kohët e fundit e ka përqendruar vëmendjen e saj në Donbas, ajo ende nuk ka hequr dorë nga planet për të marrë kontrollin e kryeqytetit ukrainas.

Kličko e bëri këtë deklaratë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, raporton The Guardian.

Sipas tij, nuk është sekret se synimi i Rusisë është të pushtojë të gjithë Ukrainën, ndërsa synimi kryesor i rusëve është ende kryeqyteti ukrainas. Mijëra njerëz, duke përfshirë shumë fëmijë, kanë vdekur tashmë gjatë luftës, e cila sipas Klitschko është një nga luftërat më të mëdha që nga Lufta e Dytë Botërore.

Dëshmi për këtë është parë nga e gjithë bota në imazhet nga qytetet e Ukrainës si Buça. “Të gjithë e dinë se ky nuk është një operacion special… është gjenocidi i popullit ukrainas”, citohet të ketë thënë kryebashkiaku i Kievit nga The Guardian.

Derniers articles

Fabienne Fischer: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre

Këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer në bisedë me kryeredaktoren e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me znj. Fabienne Fischer, këshilltare shtetërore, departament...

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna: Kosovarët meritojnë më shumë njohje në Gjenevë dhe Zvicër

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna në bisedë me kryeredaktorin e gazetës zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, deputet i Këshillit të Madh të Gjenevës, është një kandidat...

Fabienne Fischer: Les Albanais du canton de Genève ne sont pas seulement un exemple d’intégration, mais aussi des ambassadeurs de leur pays

Conseillère d’Etat Mme. Fabienne Fischer en conversation avec la rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Interview avec Mme. Fabienne Fischer, Conseillère...

Le député suisse Emmanuel Deonna: Les Kosovars méritent plus de reconnaissance à Geneve et en Suisse

Le député suisse Emmanuel Deonna en conversation avec le rédacteur en chef du journal suisse albanais Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, député au Grand Conseil genevois,...

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch   Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt...