4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Klitschko demanton presidentin e vete Zelensky. E akuzon se ai po jep informacione te rrejshme

Berne, 3 dhjetor -Vitali Klitschko për Zelenskin, fjalët e urta, korrupsionin dhe zilinë (Vitali Klitschko über Selenski, Sprichwörter, Korruption und Neid) eshte ky titulli i gazetes zvicerane «20 minuten», ku Kryebashkiaku i Kievit shfaqet çuditërisht i hapur dhe kritik në bisedë, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

A do të vini në Davos vitin e ardhshëm?
Unë do të doja të. Sepse këtu kam mundur të krijoj kontakte të vlefshme dhe të gjej investime për Kievin. Qyteti im i ka ndjerë rezultatet e këtij misioni. Unë do të doja të përsëris atë. Por gjithçka varet nga situata. Njerëzit e kanë të vështirë të kuptojnë kur qyteti është në zjarr për shkak të dronëve dhe raketave Kamikatze dhe kryetari i bashkisë është në Zvicër. Në çdo rast, ka plane për këtë.

Klitschko: Zelenski do të paguajë për gabimet e tij

Kryebashkiaku i Kievit Vitaly Klitschko beson se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të paguajë për gabimet e tij.

Në një intervistë për portalin zviceran “20 Minuten”, ai tha se nuk është befasuar nga rënia e popullaritetit të Zelenskit.

“Njerëzit shohin se kush është efektiv dhe kush jo. Kishte dhe ka shumë pritshmëri.

“Zelenski po paguan për gabimet që bëri… Kishte shumë informacione që ishin të pavërteta”, akuzon Klitschko duke demantuar presidentin e vete.

Ai gjithashtu pyeti veten nëse Ukraina do të vazhdonte të ekzistonte.

I pyetur nga portali nëse Klitschko ka ambicie politike në lidhje me postin e presidentit të Ukrainës, kryebashkiaku i Kievit deklaroi se në këtë moment « do të ishte marrëzi » të mendohej për një gjë të tillë.

Jam dakord me Zaluzhnin
Kryebashkiaku i Kievit u pajtua gjithashtu me fjalët e Komandantit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës Valery Zaluzhny se Kievi është në një ngërç në front.

Sipas tij, sipas « tekseve shkollore të NATO-s », Forcat e Armatosura të Ukrainës duhet të kishin qenë tashmë « në luftë » në Krime. Më vonë, në një konferencë të përbashkët për shtyp me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Zelenski u justifikua se « ata nuk janë në ngërç ».

Çfarë po bëni kundër korrupsionit në Kiev?
Si kryeqytet, ne jemi një model për të gjithë vendin. Ne punojmë me një kompani gjermane IT dhe buxheti është i ditur. Qytetarët mund të shohin se nga vijnë paratë dhe ku shkojnë. Gjithçka është transparente dhe kjo është gjëja më e rëndësishme në luftën kundër korrupsionit. Parlamenti dhe shumë administrata në vend kanë ndjekur shembullin tonë.

 

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...