20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Kjo është diferenca e pagës së udhëheqësve të sotëm me pagën e atyre që ishin dikur

Analisti Xhevdet Pozhari ka bërë një karasim të pagave që dikur kishin udhëheqësit e Kosovsë, dhe tani këta aktual.

Ai thotë se Ramush Haradinaj prin me pagën më të lartë sa ishte kryeministër me pagë prej 2,950 euro në muaj, Hashim Thaçi, presindet në atë kohë kishte pagën 2,663 euro në muaj.

Sipas Pozharit, udhëheqësit e sotshëm shtetëror paguhen 35 mijë euro më pak sesa ata që ishin dikur. Dhe, këto mjete shpërndahen tek kategoritë e tjera.

Postimi në Facebook:

● Ramush Haradinaj si kryeministër paguhej 2,950 euro në muaj (35,400 euro në vit)

Albin Kurti do të ketë pagë 1,785 euro (21,420 euro në vit).

Rreth 14 mijë euro më pak që shkojnë për rritje të pagës së mësuesit, zjarrfikësit, infermierit…

● Hashim Thaçi si president paguhej 2,663 euro në muaj (31,956 në vit).

Vjosa Osmani do të ketë pagë 1,890 euro në muaj (22,680 euro në vit).

Diferenca: 9,276 euro që kalojnë në kategori të tjera.

● Kadri Veseli si kryeparlamentar paguhej 2,753 euro në muaj (33 mijë euro në vit).

Glauk Konjufca do të ketë pagë 1,785 euro (21,420 euro në vit).

11 mijë e 616 euro diferenca që shpërndahet për kategori të tjera.

Në total, udhëheqësit e sotshëm shtetëror paguhen 35 mijë euro më pak sesa ata që ishin dikur. Dhe, këto mjete shpërndahen tek kategoritë e tjera.

Në këtë listë nuk i përfshiva zyrtarët shtetëror që kanë pasur të ardhura mujore nga 40 mijë deri në 50 mijë euro në vit. Sot këto paga janë zvogëluar dhe në mënyrë proporcionale janë shpërndarë tek të tjerët që kanë pasur nevojë më shumë.

Dhe, në fund: A mjafton kjo rritje pagash? Po, nëse ato në vazhdimësi, vit pas viti do të rriten… ashtu siç edhe është paralajmëruar.

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...