2.4 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Kjo ështe diaspora: Mergimtari Val Deçani ende po mberri ne shtëpi, shkon ne spitalin e Mitrovices per tja dhuruar veshkën një pacientes!

Mitrovice, 21 dhejtor -I riu nga Deçani, Val Deçani, sot ka shprehur gatshmërine t‘ia dhuroj veshkën njen vajze te re nga Mitrovica. Eshte kjo e reja 19-vjecare Nazlije Sherifit e cila po vuan nga një sëmundje e rëndë. I riu, posa ishte kthyer ne perendimi, ende pa shkuar ne shtepi për t’u përshendetur me familjaret ka shkuar sot në spitalin e Mitrovices per ta takuar Nazlije Sherifin, per t’ja dhene lajmin e gezueshëm, gatshmërin e tij për t’ia dhuruar veshkën, njofton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »

“Val Deçani : InshAllah jam unë ai fatlum që veshka ime të përputhet me procedurat mjekësore…”, ka thënë ai. Ndërkohë, qytetarët nga dipasora po vazhdojnë të mbledhin paratë e nevojshme për t’u dërguar për shërim në Turqi, ku do të bëhet transplanti. E erja 19 vjeçarja u diagnostifikua me Glomerulosklerozë Foke Segmentale, dhe shërimi kushton 200 mijë euro.

Agim Bahtiri: Bravo Val Deçani. Lum Kosova për diasporen shqiptare. Mos me qene keta nuk do te kishim as UCK e sot as lirinë e as pamvaresinë! 

Agim Bahtiri - Të nderuar bashkëqytetarë. Shfrytëzoj... | Facebook« Vali, ky mergimitar, qe erdhi sot nga diaspora per tja dhuruar cveshken e tij motres sone shqipatre ketu ne Mitrovice eshte nje gjest me shume s ehumnaitar. Aim per rmua ehstze nje hero. Aio erdhi nga dipaosra për t’i the Kosovës dhe shqiptareve se nuk jeni vetem. Eshte ky mesazh i qarte se diaspora shqiptare per ju e jep edhe shentin..Mos të ishin keta njerëzit e mirë, na lëshon toka! Bravo Val Deçani !.. »  ka thëne sot për gazetën zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » kryetari i Mitrovices z.Agim Bahtiri pasi kishte degjuar per lajmin e gjestit humanitar te të riut nga diaspora me zemer te madhe. Do per kutjuar se për ket vajze edhe vet kryetari Bahtiri personalisht ka dhënë 5.000 euro.
« Të quhen njrëzit tanë,  vëllezrit dhe motra tona në diaspore si njerëz analfabetë është poshtërsia më madhe. Është e turpshme se si një pseudo-gazetar e sulmon në mënyrën më të ulët diasporën, e cila për dekada ishte kontribuesja më e madhe e Kosovës. Ky i quajtur gazetar e analist, para se të flas për diasporën është mirë të tregoj se kush ia ka financuar portalin e me familjarin e cilin (ish) kryetar partie është ortak në portal. Një person që gjithë karrierën e tij i ka shërbyer një partie politike nuk ka të drejt të ofendoj diasporën, e cila e ka financuar rezistencën paqësore, luftën e UÇK-së dhe ri-ndërtimin e Kosovës pas luftës që ishte e shkatërruar dhe e djegur deri në themel.. » ka thëne sot për gazeten zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » kryetari i Mitrovices z.Agim Bahtiri. 

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...