18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Kjo ështe diaspora: Mergimtari Val Deçani ende po mberri ne shtëpi, shkon ne spitalin e Mitrovices per tja dhuruar veshkën një pacientes!

Mitrovice, 21 dhejtor -I riu nga Deçani, Val Deçani, sot ka shprehur gatshmërine t‘ia dhuroj veshkën njen vajze te re nga Mitrovica. Eshte kjo e reja 19-vjecare Nazlije Sherifit e cila po vuan nga një sëmundje e rëndë. I riu, posa ishte kthyer ne perendimi, ende pa shkuar ne shtepi për t’u përshendetur me familjaret ka shkuar sot në spitalin e Mitrovices per ta takuar Nazlije Sherifin, per t’ja dhene lajmin e gezueshëm, gatshmërin e tij për t’ia dhuruar veshkën, njofton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »

“Val Deçani : InshAllah jam unë ai fatlum që veshka ime të përputhet me procedurat mjekësore…”, ka thënë ai. Ndërkohë, qytetarët nga dipasora po vazhdojnë të mbledhin paratë e nevojshme për t’u dërguar për shërim në Turqi, ku do të bëhet transplanti. E erja 19 vjeçarja u diagnostifikua me Glomerulosklerozë Foke Segmentale, dhe shërimi kushton 200 mijë euro.

Agim Bahtiri: Bravo Val Deçani. Lum Kosova për diasporen shqiptare. Mos me qene keta nuk do te kishim as UCK e sot as lirinë e as pamvaresinë! 

Agim Bahtiri - Të nderuar bashkëqytetarë. Shfrytëzoj... | Facebook« Vali, ky mergimitar, qe erdhi sot nga diaspora per tja dhuruar cveshken e tij motres sone shqipatre ketu ne Mitrovice eshte nje gjest me shume s ehumnaitar. Aim per rmua ehstze nje hero. Aio erdhi nga dipaosra për t’i the Kosovës dhe shqiptareve se nuk jeni vetem. Eshte ky mesazh i qarte se diaspora shqiptare per ju e jep edhe shentin..Mos të ishin keta njerëzit e mirë, na lëshon toka! Bravo Val Deçani !.. »  ka thëne sot për gazetën zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » kryetari i Mitrovices z.Agim Bahtiri pasi kishte degjuar per lajmin e gjestit humanitar te të riut nga diaspora me zemer te madhe. Do per kutjuar se për ket vajze edhe vet kryetari Bahtiri personalisht ka dhënë 5.000 euro.
« Të quhen njrëzit tanë,  vëllezrit dhe motra tona në diaspore si njerëz analfabetë është poshtërsia më madhe. Është e turpshme se si një pseudo-gazetar e sulmon në mënyrën më të ulët diasporën, e cila për dekada ishte kontribuesja më e madhe e Kosovës. Ky i quajtur gazetar e analist, para se të flas për diasporën është mirë të tregoj se kush ia ka financuar portalin e me familjarin e cilin (ish) kryetar partie është ortak në portal. Një person që gjithë karrierën e tij i ka shërbyer një partie politike nuk ka të drejt të ofendoj diasporën, e cila e ka financuar rezistencën paqësore, luftën e UÇK-së dhe ri-ndërtimin e Kosovës pas luftës që ishte e shkatërruar dhe e djegur deri në themel.. » ka thëne sot për gazeten zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » kryetari i Mitrovices z.Agim Bahtiri. 

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...