7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Kjo eshte Biblioteka e pare Shqiptare ne diaspore ae mban emrin « Akademik Mark Krasniqi » ne Gjermani

Biblioteka Popullore Shqiptare « Akademik Mark Krasniqi » në Pilsting të Niederbayernit të Gjermanisë, për të tretën herë organizon « Takim me poetin ». Do theksuar se kjo eshte biblioteka e pare shqiptate ne Gjermani e drejtuar nga Maxhun Ismajli, gazetar dhe piblicist i njohur shqiotar nga Kosova, shkruan gazeta zvicerane «Le Canton27.ch»

Në tre vjetorin e themelimit, në hapsirat e kësaj biblioteke ishin sëbashku poeti i mirënjohur, Bahri Shyti, nga Ashlani i Shalës, me banim në Eggenfelden të BY, me nxënësit Albulena dhe Albion Ibrahimaj,nga Llapashtica e Llapit, me banim në Köln të NW, Linda, Dardan dhe Valentina Kurtaj, nga Abria e Epërme e Drenicës,me banim në Alteötting të BY, Elza Sahiti, nga Galica, me banim në Eggenfelden të BY, Elionë Gashi nga Peja dhe Hasan Arifaj nga Ratishi i Deçanit, të dy nga Dukagjini, me banim në Moosburg të BY. E pranishme ishte edhe mësuesja, Buqe Arifaj, nga Ratishi i Deçanit, me banim në Moosburg.

Pra, për 45 minuta, biblioteka u lumturua me fëmijët, poetin dhe mësuesën, ardhur nga të gjitha trevat e Kosovës dhe Gjermanisë.

Derniers articles

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...

Mediat zvicerane dhe evropiane nga Katari: Mesazhe urrejtjeje gjenocidale – Serbët provokojnë Kosovën

“Mesazhe urrejtjeje gjenocidale” – Serbët provokojnë Kosovën me flamuj ngha podrume («Völkermörderische Hassbotschaften» – Serben provozieren den Kosovo mit Garderobenfahne); "Serben provozieren mit Fahne...