21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Kjo eshte Biblioteka e pare Shqiptare ne diaspore ae mban emrin « Akademik Mark Krasniqi » ne Gjermani

Biblioteka Popullore Shqiptare « Akademik Mark Krasniqi » në Pilsting të Niederbayernit të Gjermanisë, për të tretën herë organizon « Takim me poetin ». Do theksuar se kjo eshte biblioteka e pare shqiptate ne Gjermani e drejtuar nga Maxhun Ismajli, gazetar dhe piblicist i njohur shqiotar nga Kosova, shkruan gazeta zvicerane «Le Canton27.ch»

Në tre vjetorin e themelimit, në hapsirat e kësaj biblioteke ishin sëbashku poeti i mirënjohur, Bahri Shyti, nga Ashlani i Shalës, me banim në Eggenfelden të BY, me nxënësit Albulena dhe Albion Ibrahimaj,nga Llapashtica e Llapit, me banim në Köln të NW, Linda, Dardan dhe Valentina Kurtaj, nga Abria e Epërme e Drenicës,me banim në Alteötting të BY, Elza Sahiti, nga Galica, me banim në Eggenfelden të BY, Elionë Gashi nga Peja dhe Hasan Arifaj nga Ratishi i Deçanit, të dy nga Dukagjini, me banim në Moosburg të BY. E pranishme ishte edhe mësuesja, Buqe Arifaj, nga Ratishi i Deçanit, me banim në Moosburg.

Pra, për 45 minuta, biblioteka u lumturua me fëmijët, poetin dhe mësuesën, ardhur nga të gjitha trevat e Kosovës dhe Gjermanisë.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...