15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Këta janë prokurorët që po ja shkatërojne jetën Donald Trumpit. Ish-presidenti amerikan « prokurorin e Kosovës » e quan te « degjeneruar »

Bernë, 21 gusht -Brenda disa muajsh, Jack Smith, Fani Willis dhe Alvin Bragg u bënë prokurorët më të njohur dhe më të shqyrtuar në vend. Portrete të këtyre magjistratëve që komplikojnë fushatën e ish-presidentit, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Për Donald Trump, i pari është një « i degjeneruar ». E dyta, « një kafshë ». Dhe e treta, një « i çmendur marksist ». Kur ish-presidenti flet për Jack Smith, Alvin Bragg dhe Fani Willis, nuk ka dorë të vdekur.

Dhe për arsye të mirë, ata mishërojnë makthin e tij më të keq: rrezikun për të parë përsëri Shtëpinë e Bardhë t’i kalojë nën hundë, në vitin 2024. Nuk është vetëm Donald Trump ai që po e rrëzon këtë treshe ende të panjohur për publikun e madh disa muaj më parë .

Zyrtarët e zgjedhur dhe aktivistët e Partisë Republikane i kanë quajtur « prokurorë demokratë », simbole të një sistemi drejtësie të prishur që kërkon të heshtë konservatorët. Me afrimin e gjykimeve të mundshme në vitin 2024, kjo fushatë për diskreditimin e tyre nuk po ndalet.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...