15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Këshilltari i ish-presidentit te Kosovës Pacollit, reagon për kontestin milionësh të “Mabetexit” me shtetin

Prishtinë, 5 janar -Jetlir Zyberaj, këshilltari i kryetarit të AKR-së, Behgjet Pacolli, ka thënë se gjashtë milionë eurot që kompania “MabCo” e shefit të tij i kërkon në Arbitrazh nga shteti, “janë mjete që i janë marrë padrejtësisht zotit Pacolli”.

Në një reagim në Facebook, Zyberaj tha se kompania “MabCo” nuk kërkon dëmshpërblim nga shteti, por kthimin e mjeteve të Behgjet Pacollit që i janë marrë me vendime politike

Në një reagim në Facebook, Zyberaj tha se kompania “MabCo” nuk kërkon dëmshpërblim nga shteti, por kthimin e mjeteve të Behgjet Pacollit që i janë marrë me vendime politike.

“Për saktësi, 6 milion eurot që kërkohen në Arbitrazh janë paratë e zotit Pacolli, të cilat padrejtësisht dhe politikisht i janë bllokuar nga AKP. Pra nuk janë para (as edhe një cent)që kërkohen si dëshmpërblim nga shteti por janë paratë e kompanisë së zotit Pacolli të transferuara në mënyrë të rregullt bankare nga Zvicrra. Kompania e zotit Pacolli i kërkon paratë që padrejtësisht dhe politikisht i janë marrë nga AKP, 16 vite më pare”, ka shkruar ai.

K e çoi Kosovën në Arbitrazhin Ndërkombëtar, Behgjet Pacolli pretendoi se drejtësia kosovare nuk ka qenë e sinqertë lidhur me procesin e privatizimit të hotelit Grand.

Prandaj, kishte thënë ai se ka zgjedhur arbitrazhin ndërkombëtar për t’ia njohur të drejtën për pronën mbi hotelin Grand.

Ai kishte thënë se personalisht nuk po kërkon nga shteti i Kosovës që t’i paguajë diçka, por se kompania e tij po kërkon vetëm kthimin e mjeteve të veta.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...