15.4 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Këshilltari Federal Cassis merr pjesë në një debat të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Bernë, 12 janar -Zvicra është pjesë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në 2023 dhe 2024. Ekspertiza e saj në paqen dhe sigurinë ndërkombëtare pasuron diskutimet dhe debatet e zhvilluara atje. Nga maji 2023, ajo merr edhe presidencën, njfton gazeta zviceraen ne shqip Le Canton27.ch

Më 31 gusht 2022, Këshilli Federal vendosi katër prioritete për mandatin e Zvicrës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së:

Ndërtimi i një paqeje të qëndrueshme
Mbroni popullatën civile
Rritja e efikasitetit të Këshillit të Sigurimit
Duke vepruar për sigurinë e klimës

Zvicra dëshiron të pozicionohet në mënyrë të besueshme në të gjithë gamën e temave në axhendën e Këshillit të Sigurimit.
Infographie représentant la composition du Conseil de sécurité de l’ONU en 2023. 5 membres permanents: France, États-Unis, Russie, Royaume-Uni et Chine. Et 10 membres non permanents: Albanie, Brésil, Émirats arabes unis, Ghana, Gabon, Suisse, Équateur, Malte, Japon et Mozambique.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...