4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Këshilli Federal vendos të ndalojë organizatën Hamas përmes një ligji federal

Bern, 22.11.2023 – Gjatë mbledhjes së 22 nëntorit 2023, Këshilli Federal vendosi t’i propozojë Parlamentit një ligj që ndalon organizatën Hamas në Zvicër. Ai i ngarkoi DFJP dhe DDPS përgatitjen e një projektligji federal. Këshilli Federal vendos të ndalojë organizatën Hamas përmes një ligji federal (Le Conseil fédéral décide d’interdire l’organisation Hamas par une loi fédérale), njofton gazeta zvicerane ne ashqip Le Canton27.ch

Ai u informua edhe për verifikimin e flukseve financiare të kryera nga FDFA me organizatat joqeveritare (OJQ) partnerë të programit të bashkëpunimit në Lindjen e Mesme. Kontratat e tre OJQ-ve palestineze do të përfundojnë. Përballë situatës aktuale dramatike në Izrael dhe Gaza, Këshilli Federal bën thirrje për respektimin e ligjit ndërkombëtar humanitar dhe, në veçanti, për mbrojtjen e civilëve.

Më 11 tetor 2023, katër ditë pas akteve terroriste të kryera nga Hamasi kundër civilëve në Izrael nga Rripi i Gazës, Këshilli Federal konsideroi se Hamasi duhet të cilësohej si organizatë terroriste. Më pas ai udhëzoi DFA-në të shqyrtonte opsionet ligjore për të ndaluar organizatën. Në mbledhjen e 22 nëntorit 2023, Këshilli Federal vendosi të zhvillojë ligjin e tij që synon ndalimin e Hamasit. Ai beson se ky opsion është zgjidhja më e mirë për t’iu përgjigjur situatës që mbizotëron që nga 7 tetori në Lindjen e Mesme. Ky ligj do t’u japë autoriteteve federale mjetet e duhura për të luftuar kundër aktiviteteve të mundshme të Hamasit ose mbështetjen për organizatën në Zvicër. Ai udhëzoi FDJP dhe DDPS, në bashkëpunim me FDFA, të paraqesin një projektligj federal deri në fund të shkurtit 2024.

Më 11 tetor, Këshilli Federal udhëzoi gjithashtu FDFA-n të kryente një analizë të detajuar të flukseve financiare të lidhura me partnerët e OJQ-ve në programin e bashkëpunimit në Lindjen e Mesme 2021-2024. Në mbledhjen e datës 22 nëntor 2023, u njoh me rezultatet e analizave të deritanishme, të cilat nuk kanë konstatuar parregullsi, si dhe masat e reja të kontrollit të planifikuara për të ardhmen.

Përveç kësaj, njëmbëdhjetë OJQ partnere iu nënshtruan një verifikimi të thellë të përputhshmërisë me kodin e sjelljes dhe klauzolën kontraktuale kundër diskriminimit të FDFA-së. Për tetë prej tyre nuk u gjet asnjë provë për mospërputhje, marrëdhënia e tyre kontraktuale me FDFA do të vazhdojë. Për tre të tjerë, megjithatë, u identifikuan elemente të mospërputhjes, gjë që çoi në ndërprerjen e bashkëpunimit.

Së fundi, në mbledhjen e tij të sotme, Këshilli Federal përsëriti dënimin e tij në termat më të ashpër të sulmeve terroriste të Hamasit. Ai shpreh keqardhjen për mijëra civilë që kanë humbur jetën në Izrael dhe në të gjithë territorin e pushtuar Palestinez që nga 7 tetori. Ai njeh të drejtën e Izraelit për të garantuar mbrojtjen dhe sigurinë e tij dhe kujton se mbrojtja e civilëve dhe respektimi i ligjit ndërkombëtar humanitar janë detyrime të të gjitha palëve.

Përballë situatës dramatike humanitare në Rripin e Gazës, Këshilli Federal nënvizon nevojën për të siguruar akses të papenguar humanitar. Pauzat humanitare janë të nevojshme për këtë qëllim. Më 1 nëntor 2023, Këshilli Federal ndau 90 milionë shtesë në ndihmë humanitare për rajonin. Këshilli Federal kujton se është thelbësore të rivendoset një horizont politik në rajon, bazuar në zgjidhjen me dy shtete, e cila e vetme do të lejojë popullsinë palestineze dhe izraelite të jetojnë në paqe, siguri dhe dinjitet.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...