4.6 C
Berne
mardi 28/11/2023

Kërkohet testi negativ dhe karantina për të hyrë në Zvicër

Bernë, 24 janar -Kryetarët e partive të përfaqësuara në Parlament i bëjnë thirrje Këshillit Federal të imitojë fqinjët tanë: të kërkojnë teste negative për të hyrë në territor dhe për të forcuar karantinat, njoftno gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Franca sapo ka futur një detyrim për të paraqitur një test negativ PCR për të hyrë në territorin e saj, përveç punëtorëve ndërkufitarë dhe njerëzve që mbërrijnë me makinë ose tren. Gjermania gjithashtu kërkon që të gjithë udhëtarët të regjistrojnë mbërritjen e tyre në internet dhe të imponojnë një test droge. Kërkesat janë pothuajse identike në Itali, me regjistrimin në internet dhe prezantimin e një testi negativ. Në Zvicër?

Të gjithë janë në një mendje

Por kjo mund të ndryshojë. Siç raportohet nga « SonntagsZeitung », një letër iu dërgua Këshillit Federal që përmbante disa propozime për të forcuar kontrollin e njerëzve që hyjnë në territorin tonë. Dhe në kundërshtim me atë që mund të pritet, propozimi nuk vjen vetëm nga UDC, por nga të gjitha partitë e përfaqësuara në Parlament. Filluar nga presidenti i Liberalëve, letra nënshkruhet nga presidentët e secilës nga palët e tjera.

Letra detajon disa propozime. Për hyrjen e vendeve të caktuara në rrezik, do të ishte e nevojshme të kërkohej një test negativ PCR, « i kryer për shembull në 48 orët para hyrjes » (i cili është më i rreptë se standardi në shumicën e vendeve, ku vonesa është më tepër 72 orë).

Përshëndetje « karantinës së lehtë »

Presidentët e partive gjithashtu duan që njerëzit që mbërrijnë në Zvicër të vendosen në karantinë, e cila mund të hiqet pas 5 ditësh nëse prodhohet një test negativ. Ata gjithashtu propozojnë të krijojnë një « karantinë të lehtë », ku personi do të lejohej të dilte për ajër të pastër ose të luante sporte jashtë, por jo të shkonte në dyqane ose në restorante nëse do të rihapeshin. Presidenti i Liberalëve të Gjelbër, Jürg Grossen e postoi letrën në profilin e tij në Twitter. Kjo filloi debatin. Disa i shohin këto masa si një « ndalim virtual të hyrjes » në kundërshtim me frymën e një Zvicre liberale, ndërsa disa përdorues të Internetit duket se thonë « më në fund! »

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...