1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Kërkohet testi negativ dhe karantina për të hyrë në Zvicër

Bernë, 24 janar -Kryetarët e partive të përfaqësuara në Parlament i bëjnë thirrje Këshillit Federal të imitojë fqinjët tanë: të kërkojnë teste negative për të hyrë në territor dhe për të forcuar karantinat, njoftno gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Franca sapo ka futur një detyrim për të paraqitur një test negativ PCR për të hyrë në territorin e saj, përveç punëtorëve ndërkufitarë dhe njerëzve që mbërrijnë me makinë ose tren. Gjermania gjithashtu kërkon që të gjithë udhëtarët të regjistrojnë mbërritjen e tyre në internet dhe të imponojnë një test droge. Kërkesat janë pothuajse identike në Itali, me regjistrimin në internet dhe prezantimin e një testi negativ. Në Zvicër?

Të gjithë janë në një mendje

Por kjo mund të ndryshojë. Siç raportohet nga « SonntagsZeitung », një letër iu dërgua Këshillit Federal që përmbante disa propozime për të forcuar kontrollin e njerëzve që hyjnë në territorin tonë. Dhe në kundërshtim me atë që mund të pritet, propozimi nuk vjen vetëm nga UDC, por nga të gjitha partitë e përfaqësuara në Parlament. Filluar nga presidenti i Liberalëve, letra nënshkruhet nga presidentët e secilës nga palët e tjera.

Letra detajon disa propozime. Për hyrjen e vendeve të caktuara në rrezik, do të ishte e nevojshme të kërkohej një test negativ PCR, « i kryer për shembull në 48 orët para hyrjes » (i cili është më i rreptë se standardi në shumicën e vendeve, ku vonesa është më tepër 72 orë).

Përshëndetje « karantinës së lehtë »

Presidentët e partive gjithashtu duan që njerëzit që mbërrijnë në Zvicër të vendosen në karantinë, e cila mund të hiqet pas 5 ditësh nëse prodhohet një test negativ. Ata gjithashtu propozojnë të krijojnë një « karantinë të lehtë », ku personi do të lejohej të dilte për ajër të pastër ose të luante sporte jashtë, por jo të shkonte në dyqane ose në restorante nëse do të rihapeshin. Presidenti i Liberalëve të Gjelbër, Jürg Grossen e postoi letrën në profilin e tij në Twitter. Kjo filloi debatin. Disa i shohin këto masa si një « ndalim virtual të hyrjes » në kundërshtim me frymën e një Zvicre liberale, ndërsa disa përdorues të Internetit duket se thonë « më në fund! »

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...