15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Kërcënimi bërthamor nga Rusia / Zvicra po përgatitet për më të keqen. Mediat flasin për furnizimet me ushqim, strehimoret nentokë..

Bernë, 6 mars -Zvicra është shumë e shqetësuar për situatën e sigurisë në Evropë. Një ndërhyrje ushtarake e Rusisë në Ukrainë do të kishte pasoja serioze për sigurinë në Evropë, prandaj Zvicra bën thirrje për de-përshkallëzimin dhe dialogun”. Ky është konstatimi i Departamentit Federal të Mbrojtjes, Mbrojtjes Civile dhe Sportit, njofton gazeta zvicrane Le Canton27.ch

Këtu është lista e rezervave të krizës për të ruajtur në shtëpi

Në Bernë, zyrtaret federalë që punojnë për Zyrën Federale për Furnizimin Ekonomik Kombëtar (OFAE) po përgatisin Zvicrën për vështirësitë dhe mungesat e furnizimit. Punonjësit e Zyrës Federale për Furnizimin Ekonomik (OFAE) parashikojnë mungesa të mundshme në Evropën Lindore, në luften mes Ukraines dhe Rusise.

Zvicra është shumë e shqetësuar për situatën e sigurisë në Evropë. Distanca mes Kiev dhe Prishtines 1029 km. Kurse, Kiev–Geneve 1960 km. Nese Zvicra 2 mije km, apo dy here me larg se Prishtina e Tirana me Ukrainen, Zvicra po behet gati me rezerva me furnizime ushqimore, me strehimore, pse Kosova apo Shqiperia nuk pergatiten ne këte drejtim A banon ndokush në keto dy vende?, ka shtruar pyetjen gazeta zvicerane Le Canton27.ch drejtuar Prishtines dhe Tiranës.

A do të na mbronin akoma strehimoret tona nga pasojat?

Konkretisht, kjo nënkupton që zinxhirët e furnizimit ndërkombëtar mund të ndërpriten nga ky konflikt. Sektorët e prekur janë karburantet dhe ushqimet, raprtojne medat zvicerane. Kete e ka konfirmuar edhe Thomas Grünwald, zëdhënës i Zyrën Federale për Furnizimin Ekonomik Kombëtar (OFAE), njofoton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Çdo familje duhet të ketë, ndër të tjera, nëntë litra ujë për person dhe ushqim për një javë. Një udhëzues i vogël praktik. Vladimir Putin evokon përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore. A do të ishte efektiv sistemi i strehimoreve për mbrojtjen e popullsisë?

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...