22.3 C
Berne
mardi 18/06/2024

Kejsi Rrustja, kengetarja e vetme nga dispora shqiptare (Gjermani) pjesëmarrëse në Festivalin e 60 në RTSH

Bernë, 16 nentor – Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar ka nisur zyrtarisht punën, me përfundimin e përzgjedhjes së 20 këngëve pjesmarrëse, përfshirë edhe kategorinë e të rinjve. Këngët që kanë mbërritur në zyrën e Festivalit janë renditur përpara komisionit me numra rendorë, pa asnjë informacion shtesë në lidhje me autorët apo interpretuesit e tyre dhe janë vlerësuar me notë “kaluese” dhe “jo kaluese”, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nga rezultati i anëtarëve të komisionit të përzgjedhjes së këngëve, përbërë nga: Ardit Gjebrea, Elton Deda, Marjan Deda, Klodian Qafoku, Zefina Hasani, Arta Marku, Redi Treni Kejsi Rrustja këngetarja me e re e Festivalin e 60-të te RTSH-së Në Festivalin e 60-të, do të konkurojnë midis tyre këngët e interpretuara nga: Kejsi Rrustja, Alban Ramosaj, Denis Skura, Evi Reçi, Gjergj Kaçinari, Janex (Xhejn Kumrija), Kastro Zizo, Kelly, Mirud, Rezarta Smaja, Ronela Hajati, Saimir Çili, Stefi dhe Endri Prifti, Shega, Urban Band, Eldis Arrnejti, Ester Zahiri, Olimpia Smajlaj, Viola Xhemali dhe Xhuljana Pjetra. Pra, siq e verejtem nga lista e këngetareve aty pame edhe nje emër e nje nga kengetareje të re, ndoshta me e reja e festivalit te sivjem (vetem 17 vjeqe) Kejsi Rustja. Ajo është një vajze e re në diasporen shqiptare, studente dhe kengetare me një emër te ri në skenën tonë muzikore, por jo edhe per opionin gjerman.

Për Kejsi Rrujstja tash e disa here kane shkruar pos mediave shqiptare edhe mediat gjermane si nje e këngetare me perspektive, zeri i se ciles po i hap rruge dhe suksese. Ajo sot jeton dhe vepron në Gjermani me prindërit dhe dy vëllezerit e saj. Kejsi s’ka me shumë se 17vjeç, që askush nuk do ta besonte per shkak te zerit te saj plot nuanca. Ajo ka arritur mjaft suksese në lëmin e muzikës si këngëtare që mund t’i tërheq gazetaret për një interviste sikur ate të gazetes zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”

“Ne fushen e muzikes po ecën shume me keto kushte te pandemis. Sic dihet ketu ne gjermani cdo gje eshte akoma e mbyllur po behen gadi dy vite. Megjithate kjo periudhe me ka dhene mundesine per te krijuar kenge te reja. Mbrenda kesaj periudhe kam krijuar gjasht kenge te reja. Ku dy nga keto i kam publikuar…” ka thenë kengetarja e re shqiptare qe jeton dhe vepron ne Gjermani Kejsi Rrustaj ne interviasten ekskluzive për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kush është këngëtarja Kejsi Rrustja e cila me zerin e saj po pushton gazetat, bashke me zemrat e publikut gjerman dhe shqiptare

 

Aucune description disponible.Kjo kengetare e re e muzikes Pop qe me talentin dhe zerin e saj po terheq gjithnje e me shume vemendjen jo vetem opinonit gjemran por se fundmit edhe atij shqiptarë e cila zen faqen e para te gazetave si gjermane, ashtu edhe ne mediat tona brenda dhe jashte vendit. Pra, Kejsi Rrustja e lindur ne Shkoder, e cila mesimet e para ne muzik i mori ne qytetin e saj te lindjes ku ajo spikati ne shume aktivitete te ndryshme sic ishin, Bilbilat e vegjel, Festivali mbar kombetar i kenges per femij, si dhe ne shume aktivitete te tjera qe organizoheshin ne qytetin tone duke u cilesuar nje nder zerat me te bukur te asaj kohe per femije, si dhe nje pianiste shume e mire, por ne moshen 10 vjecare Kejsi dhe familja e saj si shume familje te tjera Shqiptare emigruan drejte Gjermanise ku ajo sot po ben nje kariere shume te pasur artistike dhe po vlersohet maksimalisht nga shtypi dhe mediat Gjermane.

Por e vecanta e kesaj interviste per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch eshte se Kejsi gjate bisedes na tregoj qe pak kohe me pare ka puplikuar 2 kenge te reja ku ne njeren prej tyre e titulluar « Alone » Kejsi prezantohet para puplikut si kantautore. Por Kejsi na surprizon me shume kur ajo tregon per Shkodra Jone qe ka gadi edhe 4 kenge te reja te gjitha ne gjuhen Angleze qe se shpejti do ti publikoje, pra ne listen e kengeve te Kejsit si kantautore pervec kenges, Alone me tekst+muzik +kenduar Kejsi Rrustja orkestrim Aldo Marku Kurse kater kenget e tjera qe Kejsi nuk i ka publikuar akoma jane.

Kenga e pare titullohet Danger in the air me tekst+ muzik+kendim Kejsi Rrustja orkestrim Dirk Benner Kenga e dyte titullohet Love is an illusion tekst+muzik+kenduar Kejsi Rrustja, orkestrim Maestro Shpetim Saraci Kenga e trete titullohet So Alikeme tekst +muzik+kendim Kejsi Rrustja orkestrim Maestro Shpetim Saraci. Kurse kenga e katert akoma se kam vendosur titullin por eshte perseri eshte tekst +muzke+kenduar Kejsi Rrustja dhe orkestrim Maestro Shpetim Saraci.

Ne fund e pyetem kengetaren Kejsi Rrustja se cfare pret nga Festivali i 60-të i kenges në RTSH-sëm, ajo për gazeten zviceran eshte përgjigjur se « për mua eshte shume me rendesi te marr pjese ne këte festival kombëtar te RTSH. Si cdo e re edhe une kam endrrat dhe deshirat e mia, për te zënë nje vend të merituar. Por, besoj se kete perzgjedhje do e beje juria profesionale ne te cile tkam besim, gjate festivalit te ardhshëm te kenges ne RTSH në Tiranë.Aucune description disponible.

Aucune description disponible.Aucune description disponible. « 

Derniers articles