0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Karl Schulz zbulon pse Gjermania po mbledh mjekët nga Kosova..

Bernë, 9 tetopr -Për shumë vite, Rummelsberger Diakonie ka kërkuar punonjës të rinj jashtë vendit – në Kosovë, në Spanjë ose së shpejti në Filipine. Anëtari i bordit Karl Schulz është i shqetësuar me këtë temë, por edhe me pasojat e krizave aktuale dhe stabilitetin social, siç shpjegon ai në një intervistë shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar Sonntagsblatt

Kosova ka një shkallë të lartë papunësie prej gati 50 për qind, kryesisht tek të rinjtë, kjo eshte aresyeja pse po marrikm mjeke nga atje

A nuk keni ndërgjegje kur rekrutoni punëtorë të kualifikuar nga vende të tjera?

Ouvrir la photoKarl Schulz: Rummelsberger Diakonie ka më shumë se dhjetë vjet përvojë në gjetjen e punonjësve dhe mbajtjen e specialistëve të huaj. Ne i kushtojmë vëmendje të madhe se ku nxjerrim sensorët. Aktualisht jemi shumë të përfshirë në Kosovë. Ka një shkallë të lartë papunësie prej gati 50 për qind, kryesisht tek të rinjtë. Të rinjtë e diplomuar gjithashtu nuk kanë perspektivë profesionale. Ne bashkëpunojmë me Universitetin e Prishtinës. Kjo rezulton në një situatë të favorshme në kuptimin më të mirë të fjalës dhe për rrjedhojë një ndërgjegje të mirë.

Kosovaret, filipinet apo spanjollët  – çfarë marrin në këmbim?

Në atë kohë filluam me specialistë spanjollë. Tani, përveç angazhimit tonë në Kosovë, kemi edhe Filipinet, sepse edhe atje po ofrohen shumë trajnime që i tejkalojnë nevojat tona. Ne shikojmë shumë nga afër, i përmbahemi kodit global të sjelljes së Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe nuk do t’i nënshtroheshim kurrë argumentit etik se po i tërheqim punëtorët e kualifikuar nga atje.

Jemi në shumë biseda me këta të rinj. Ju jeni duke kërkuar perspektivë. Shpesh jemi të siguruar se – sapo situata në vendin e tyre të stabilizohet ose përmirësohet – ata do të kthehen në vendin e tyre. Ne kemi nevojë për këta specialistë ndërkombëtarë. Nuk ka asnjë dyshim për këtë. Çdo vit, do të jenë rreth 400,000 profesionistë në të gjitha industritë, nëse duam të ruajmë standardin tonë të jetesës.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...