6.7 C
Berne
lundi 28/11/2022

Karabinjeri mysliman që realizoi ëndrrën e tij për t’u regjistruar në Ushtrinë italiane

Badar Eddine Mennani, me origjinë nga Maroku, u betua në Torino pranë nënës dhe motrës së tij me vello. Ai jeton në Chiuduno

Bergamo, Karabuinjeri myslimane që realizoi ëndrrën e tij për t’u regjistruar në Ushtrinme italiane (« Bergamo, il carabiniere musulmano che ha realizzato il sogno di arruolarsi nell’Arma ») 

Badar Eddine Mennani, me origjinë nga Maroku, u betua në Torino pranë nënës dhe motrës së tij me vello. Ai jeton në Chiuduno

Ai gjithmonë dëshironte të ishte një karabinier për të qenë në shërbim të qytetarëve. Dhe sot Badar, 23, një mysliman praktikues, përmbushi ëndrrën e tij duke u betuar për besnikëri ndaj Republikës së bashku me 396 studentë të tjerë në një ceremoni që u zhvillua në Torino në kazermat Cernaia. Badar Eddine Mennani, i lindur në Santa Maria Capua Vetere (Caserta) nga një familje me origjinë nga Maroku, jeton në Chiuduno, në provincën e Bergamos. Në armë, thotë ai, ai gjeti integrimin, pranimin dhe mirëkuptimin për të dhe për traditat e tij. « Ai ka përmbushur vlerat që janë tipike për çdo familje », shpjegon nëna e tij, e cila sot, si zakonisht, ka rregulluar bretkosat në uniformën e tij. « Djali im – thotë ai – më shpjegoi se ata përfaqësojnë zyrtarisht anëtarësinë e tij në armë. Për ne ishte një nder ».

Për Badarin karabinierët kanë qenë gjithmonë një pikë referimi. Në Campania, ai ndoqi me pasion shoqatat e ndryshme të armëve kombëtare dhe, në moshën 18, pasi u transferua në Chiuduno, ai vendosi të provonte garën. Në shkollën Cernaia ai takoi miq, vëllezër dhe eprorë të cilët ishin gjithashtu të gatshëm të përmbushnin besimin e tij: për shembull, duke i lënë leje të organizohej për Ramazan. Sot ëndrra e Badar është realizuar. Dhe miqtë thonë: « Ai gjithmonë dëshironte ta vinte veten në shërbim të të tjerëve ».

Derniers articles

Lazim Destani për 28 Nëntor EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalifa...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalifa ne...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...