21.3 C
Berne
samedi 30/09/2023

Kamala Harris: Me Bidenin president, maskat do të jenë obliguese në SHBA

Kandidatja demokrate për postin e zëvendëspresidentes, Kamala Harris ka dhënë një intervistë të gjerë për CNN-in, ku ka folur edhe sa i përket pandemisë globale të njohur si COVID-19.

Kur u pyet për të sqaruar qëndrimin e kandidatit të partisë së saj për president, Joe Biden, senatorja Harris konfirmoi se do të ishte thjesht një standard, pra vendosja e maskave në fytyrë do të jetë obliguese, madje edhe ligjërisht.

“Do të ishte një standard”, tha Harris duke shtuar se “Kjo nuk ka të bëjë me përparësitë e Joe Bidenit dhe vetvetes, kjo nuk ka të bëjë me ndëshkimin. Nuk ka të bëjë me vëllanë e madh. Është thjesht ajo që duhet të bëjë një udhëheqës në kohë krizash. Ju shikoni luftën e dytë botërore, ju shikoni depresionin e madh ku udhëheqësit thanë, secili duhet të sakrifikojmë për hir të kombit dhe kolektivitetit”.

Senatorja e Kalifornisë nuk sqaroi se si do të zbatohej ky standard, përkundrazi, ajo fajësoi presidentin aktual, Donald Trump për “talljen” që i ka bërë kësaj situate.

Theksojmë se gjatë 24 orëve të fundit, Universiteti Johns Hopkins raportoi 44,452 raste të reja dhe 783 vdekje si shkak i coronavirusit.

Ndryshe, SHBA-të tani kanë të paktën 6,244,970 raste të të infektuarve me virus gjersa 188,538 njerëz kanë vdekur, sipas regjistrimit të Universitetit John Hopkins.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...