9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Ka nderruar jete Haxhi Selajdin Mustafa nga Zhunica e Presheves, themelues i kompanise FLUIDI

Presheve, 2 qershor -H. Selajdin Mustafa nga Zhunica e Preshevës, një njeri punëtor dhe me ide kreative, ishte themelues i Kompanisë « Fluidi » në Preshevë dhe promotor i zhvillimit të kësaj kompanie, që i parapriu: RC Cola, Metal, Floil, Jaffa, VM, Flexograf, etj.., njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Përndryshe Haxhi Selajdin Mustafa njihej edhe si veprimtar e aktivist i madh i asaj ane. Ndërkohë që përkundër moshës që kishte (82 vjeçar) pos angazhimit në Kompaninë « Fluidi » ai udhëhoqi për vite me radhë, deri në ditët e fundit të jetës së tij Bashkësinë Lokale të Zhunicës dhe ishte ideator e bartës i thuaja të gjitha aktiviteteve që u zhvilluan në atë fshat, e sidomos në zhvillimin e infrastrukturës të fshatit Zhunicë.

Ai sot paska ndërruar jetë dhe e paska përmbyll librin e jetës së tij.

Zoti e gradoftë Haxhi Selajdinin me gradat më të larta të Xhenetit/F.S

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...