10 C
Berne
mardi 28/03/2023

Jona Dervishi: Nuk ka bashkim kombëtar pa Luginën e Preshevës. Per fitoren e Albin Kurti uroj qe t’mos na zhgenjeje si këta tjeret!..

Tiranë, 9 mars -Jona Dervishi njihet si ish-zëdhënësja e FSHF-së. E në botë mashkullore siç është sporti i futbollit, natyrisht që vëmendjen do ta merrte zëdhënësja, që edhe pse nuk është më në këtë post, vijon të jetë një ndër personazhet e lakuara jo vetem në mediat rozë por edhe ne ato politike qe shpesh ka dridhur ballkanin.

Bukuroshja e njohur shqiptare Jona Dërvishi në një interviste ekskluzive per gazeten zvicerane ne shqip LE Canton27.ch ka thene se « Kur gjitha kombet, vendet ne Evrope dhe ballkan kane nga nje shtet dhe nje flamur, pse ne shqiptaret si nje komb me mbi 7 mlionë  banore t’mos jetojme në nje shtet te vetëm ne ballkan… »

Ne kete interviste ekskluzive dhene korrespondetes se gazetes zvicerane « Le Canton27.ch ne Shqiperi znj.Dervishi ka folur edhe per fitoren e VV, rrespektivsht te liderit Albin Kurit dhe Vjosda Osmanit.

Jona Dervishi: Sporti im i preferuar mbetet vajza ime Morin!

No description available.* Jona Dervishi ne opinonin shqiptar njiheni si bukuroshe, fotomodele, tashme qe jeni nënë dhe le te themi se karriera juaj sportive ka stop-uar, cfare ju mungon me shume nga e shkuara juaj ne kete profesion?

Jona Dervishi: Hyrja ime ne Sport ishte dicka spontane dhe jo e miremenduar! Mua me intereson PR (mardheniet me publikun) dhe ne secilem fushe qofte, jam e afte ta menaxhoj sepse kam deshiren e punes per ta bere! Patjeter ne sport kam shume kujtime te bukura, ka qene nje periudhe e jetes time ku pata nje rritje ne karriere dhe u bera e njohur ne trevat Shqiptare gje qe me ka emocionuar gjithnje. Ndersa sot sporti im i preferuar mbetet Morin (Vajza ime)

* Jona si kalove 8 Marsin e festoni, Si e festuat? Me mire nje dite me lule apo 364 dite me therra?

Jona Dervishi: 8 Marsi eshte me shume nje dite per proteste sesa per feste! Eshte dita ku gruaja ka protestuar per te qene e barabarte me burrin ne cdo drejtim, gjithcka lindi per te drejtat e grave per me pak ore pune dhe per pagesa me te larta etj…Përcka se kohet e fundit ka marre me shume drejtim nga festa sesa protesta , une gjithsesi mbetem luftetare ne karakter me shume sesa festive

Jona Dërvishi: Pse t’mos kemi nesër nje grua presidente te nje shteti tone në ballkan, për 7 milionë shqiptarë?

* Si keni pritur fitoren e VV? Nese Serbia i ka friken fitores se Albinit, pse kjo frike të verehet edhe tek dikush ne Tiranë ?

Jona Dervishi: Pa Preshevën as që mund të paramendohet një kombëtare në Ballkan! | Presheva JonëJona Dervishi: Nese populli sovran pra shumica vendos atehere pakica bindet dhe respekton. Cdo fitore kur eshte vullnet i paster i popullit duhet vleresuar dhe mbeshtetur! Gjeja me e rendesishme per Kosoven si shtet relativisht i ri eshte se u krye nje proces zgjedhor i sakte dhe gjithcka shkoi mbare. Se sa i sakte do jete Kurti me tej kjo do te na mbetet per tu pare e me vone do te mund te vleresojme nese vertete ja kane friken apo jo! Gjithsesi une jam e mendimin qe aty ku sovrani (populli) ka pjesemarrjen me te madhe patjeter ai kah politik duhet te qeverisi dhe Albini e arriti kete. Gjithsesi dua ti uroj suksese dhe te mos ta zhgenjeje popullim shqiptare te Kosoves! Sa i përket punes së Shengenit, izolimit te Kosoves dhe shqiptareve ne këte shekull n’mes te Evropës do kisha thenë se e shkuara e vendeve nuk duhet të mbajë peng integrimin dhe sado qe vertete shume shqiptareve te Kosoves mund t’i dhembe ende, lufta duhet lene pas e duhet te shohim pertej. Do te ishte lehtesim per te tere ballkanin perendimor nese do te arrihej nje liberalizim kalimi mes njeri-tjetrit… »

* Jona, ju jeni figure shume e dashur ne Kosove dhe me tej, sikurse ne Presheve, po ju cka ndjeni per keto treva? A eshte nje dashuri e ndersjellte? Cfare mendon per debatet per bashkim kombëtar, te Shqiperise me Kosoven. A mund te quhet ky bakim kombetar?


Jona Dervishi:
Jo jo asesi nuk nund te quhet bashkim kombetar nese do jene bashke Sqhiperia dhe Kosova. Zotit qe te ndaheshim ose ndoshta nje sprove per te pare nese vertete do te ishim aq te zote sa te bashkoheshim serish si vllau me vllun! Gjithsesi ne keto rrethana ne te cilat ndodhemi mbase s’duhet te delirojme shume por te perpiqemi te bejme me te miren per tu bere dy shtete te denja evropiane dhe te lideret e dy shteteve tona ta shohin njeri-tjetrin si vella jo si rival politik. Thash me larte se nuk nund te quhet bashkim kombetar vetem mes Kosoves dhe Shqiperisë, nese e harrojme Luginen e Preshevës qe sot ka aty shqiptare dy fishe me shume se sa serbe ne Kosovë. Diten qe Presheva do quhet me Lugine, por Kosove Lindore vec atehere flitet per bashkim.

Kur gjitha kombet, vendet ne Evrope dhe ballkan kane nga nje shtet dhe nje flamur, pse ne shqiptaret si nje komb me mbi 7 mlionë t’mos jetojme në nje shtet ne ballkan. Si mund te jemi « Shqiperi e Madhe » veteme me 7 milion kur sot kemi be ballkan epao evrope shtet me 10 apo 20 milionë, ta zeme Italine deh Francen me 60 e 70 milionë apo Turqine me 100 milione banore?! Pse këto shtete nuk i akuzojme si te medha, dhjetra here me shume se ne, por neve me vetem 7 milionë?! Fundja eshte e drejte nderkombëtare konform kartes se OKB-së me të drejte per vetevendosje, qe ju siguron bashkim kombëtar popujve autokton. Pra, nuk ka bashkim kombëtar pa Luginën e Preshevës…

Ky do te ishte bashkimi i vertete kombetar, mjafton te bashkohemi me zemrat e kushedi me pas mbase nje president per te dy shtetet tona sdo te ishite keq e madje te ishte grua! Por, pa bashkimin e kokave te liderve, nujk ka as bashkim te tokave te shqiptareve ne ballkan. Pse gjitha kombet, vendet ne Evroper por edhe ne ballkan kane nga nje shtet, nje flamur, nga një ekip futbollistik kombëtar, nga nje president. Nese Serbia me 7 milion banore serbe nuk i thote askush « Serbi e Madhe », pse shqiptareve i frikesohen nese behen bashk në një shtet me 7 milionë?! Nuk do ishte krim nese shqiptaret si gjithe popujt tjere, te jetonin bashkarisht në nje shte ne ballkan, te cilet padrejtesisht jane ndare! Atëhere, pse te mos te kemi vetem nje flamur, nje kombëtare, nje president?! Pse t’mos kemi nesër nje grua presidente te nje shteti tone në ballkan?Jona dervishi

Derniers articles

Momenti kur ish-nxënësja hyn me kallash në nje kishe-shkolle katolike dhe vret 6 persona, prej tyre tre femije

Tre të rritur e tre fëmijë të moshave 8-9 vjeç u vranë gjatë të shtënave me armë në një shkollë private të krishterë në...

Zgjedhjet parlamentare ne Zvicër. Me 2 prill ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Gjenevë, 28 mars (ATV: Nefail Mlaliqi ) -Ne muajin prill te ketij viti ne disa kantone te Zvicrës do mbahen zgjdhjet parlamentet. Sikur ne...

Policia-drejtesia, Poggia dhe Bonfanti: Zero tolerance perballe krimeve në kantonin e Gjenevës!

Këshilltari Shtetëror Mauro Poggia dhe Komandantja e Policisë së Gjenevës Monica Bonfant Gjenevë, 27 mars  (Nefail Maliqi) -Statistikat e policisë tregojnë një rritje prej 15%...

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në...

Presheva i ankohet ambasadorit amerikan Hill, për politikat antishiptare te Beogradit ne Luginë, si dikur Kosova ne kohen e Miloshevicit!

Preshevë, 27 mars -Deputeti i vetem shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, është takuar sot në Bujanoc me ambasadorin e SBA-ve në Serbi, Christopher...