1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Jo vetëm Kosova, por edhe Zvicra ka frikë nga një ndërprerje e rrymës elektrike

Bernë, 22 tetor- Derisa ne Kosaovë po zhvillohet debati se gjate sezonit dimeror a do te ket nderperje te rrymes, te nejtin halle e ka edhe Zvicra. Zvicra, për shkak të krizës energjetike në botë, i frikësohet ndërprerjes së energjisë elektrike dhe Komisioni Zviceran i Energjisë paralajmëroi rrezikun, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Zgjerimi i burimeve të rinovueshme të energjisë vazhdon, por ende është e paqartë se si do të zbatojë ministrja e Ekologjisë, Simoneta Somaruga, zgjerimin e “energjisë së pastër”, pasi ligji për dioksidin e karbonit nuk kaloi në referendum.

Për furnizimin me energji elektrike zvicerane, problemi është se, për shembull, termocentralet diellore varen nga kushtet e motit, dhe ky është një problem në dimër. Një problem tjetër është se konsumi i energjisë elektrike po rritet në afat të gjatë, kryesisht për shkak të rritjes së numrit të makinave elektrike.

Është e hapur edhe sa do të zgjerohen kapacitetet hidro. Termocentralet e tjera ekzistuese bërthamore do të mbyllen në 2034 dhe mund të mbyllen më herët për arsye teknike dhe ekonomike.

Megjithatë, një faktor i rëndësishëm është importi i pasigurt i energjisë elektrike nga jashtë. Vendet fqinje nuk janë gjithmonë të gatshme për të furnizuar Zvicrën me energji elektrike.

Gjermania po braktis energjinë bërthamore dhe qymyrin, dhe Austria nuk ka një termocentral bërthamor dhe është vetë e varur nga importet. Pyetja është nëse Italia do t’i dorëzojë Zvicrës nga termocentralet e saj bërthamore, apo nëse do t’i duhen ato sasi për të mbuluar nevojat e saj.

Është thelbësore që Berna të përfundojë një marrëveshje energjetike me BE-në, në mënyrë që të mos ketë “errësirë” në Zvicër në këto kushte në vitin 2015.

Në një raport nga parlamenti zviceran thuhet se Zvicrës mund t’i mbetet pa energji elektrike për dy ditë këtë dimër.

Autoritetet gjithashtu i dërguan një letër 30,000 kompanive me informacion se, në rast të ndërprerjes së energjisë, shpërndarja mund të kufizohet.

Derniers articles

Migracioni dhe krimi i organizuar, ishte tema kyqe e takimit te djeshem ne Bazel te pesë ministrave te Puneve te Brnedhsme te vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...