3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Jeta sekrete e kreut të kishës ruse në Zvicër..Prift, spiun i KGB, propagandist dhe mbeshtetës i invasionit rus ne Ukraine

Patriarku Kirill (majtas) me Vladimir Putin gjatë një

Bernë, 6 shkurt -Patriarku i Moskës, Kirill I mbron pushtimin e Ukrainës dhe mallkon Perëndimin. Por ai e do Zvicrën, të cilën e ka vizituar dhjetëra herë. Dosja e tij e krijuar nga policia federale konfirmon se ai ishte gjithashtu një agjent i KGB-së.

Prift, spiun, propagandist: jeta sekrete e kreut të kishës ruse në Zvicër

Sulmuesit nuk goditën rastësisht. Tetorin e kaluar, në një periferi të qetë të Gjenevës, njerëz të paidentifikuar lyen me bojë hyrjen e një kishe të vogël ortodokse.

Vila ngjitur me këtë kapelë – për të mos u ngatërruar me kishën me kube të artë me qepë në qendër të qytetit – ka kohë që strehon Patriarkun aktual të Moskës, Kirill I, i cili është bërë një nga mbështetësit më të dukshëm të luftës së Vladimir Putin kundër Ukrainës.

Në fillim të viteve 1970, patriarku, i cili mbështet pushtimin rus të Ukrainës, jetoi në Gjenevë për të përfaqësuar zyrtarisht Patriarkanën e Moskës në Këshillin Ekumenik të Kishave.

Misioni i Kirillit, emri i koduar i të cilit ishte « Mikhailov », ishte të ndikonte në atë këshill.

Qëllimi i sovjetikëve atëherë ishte të detyronin institucionin e Gjenevës të dënonte Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj dhe të zbuste kritikat për mungesën e lirisë fetare në BRSS, kujtojnë gazetat e përditshme.

Gazetat zvicerane shtojnë se Kisha Ortodokse Ruse refuzoi të komentojë mbi aktivitetin e dyshuar të spiunazhit të Kirillit në Gjenevë dhe Këshilli Ekumenik i Kishave u tha mediave zvicerane se ata nuk kishin « asnjë informacion » mbi këtë temë.

Derniers articles

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë...