20.3 C
Berne
mardi 28/05/2024

Jeta e Bidenit dhe Putinit për 24 orët e ardhshme ështe « në duart » e kësaj bjonde

Gjenevë, 15 qershor -Gjeneva krenohet, por edhe ne ankth dhe strese në prag të samitit diplomatik me 16 qershor. Gjithecka eshte gati për takimin Biden-Putin, ka thëne për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch drejtoreshen e policise se kantonit te Gjenevës kolenel Monica Bonfanti. E pyetem  shefen e policise se apo flen « rehat » ajo u përgjigj « magnifique » pse jo, une kam besim në policnë dhe forcat tona!

Nga ajo kuptuam se Gjeneva, Zvicra si nikoqire dhe si nje vend neutral eshte mobilizuar mire, eshte ne gjendje gatishmërie qe duket si në “luftë” e blinduar me forcat e armatosur deri në “dhëmbë”, me 3000 policë, ushtarë, helikopterë, tanke, marina ushtarke dhe snajperistë.

Gjeneva më 1 gusht 2006 i dha besimin një gruaje bjonde për të udhëhequr policinë e kantonit

ImageKol. Monica Bonfanti, komandanti i departamentit të policisë në Gjenevë, tha gjatë një konference për shtyp jashtë vendit të samitit se 900 oficerë policie shtesë do të thirren nga rajone të tjera zvicerane, duke rritur kontigjentin e policisë në qytet në rreth 2,000 duke përfshirë oficerë lokalë.

Tessino-Lucernoise, Monica Bonfanti eshte ne krye te policise se Gjenevës nga 1 gushti i vitit 2006. Deri tash ajo eshte deshmuar se i ja del te mbaje rendin e sigurise per te gjithe qytetarete kantonit. Ajo keto vite i kishte shpallur « lufte » edhe krimit te organizuar, cka numri i aktiviteteve kriminale per cdo vit bie fale angazhimit te saj bashk me stafim e saj të shkëlqyeshëm. Shefja e policise bjonde, sikur t’mos ishte profesionale apo sikur t’mos reduktonte shifrat e kriminaliteti ne kanton, sigurisht nuk do te kishte mundur ta mbante « frontin » si shef e policisë qe 15 vite!, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch pasi presidenti i Amerikes shkeli sot ne oret e pasdites token e territorit helvetik dhe sigurisht do ta lene Gjeneve pas 24 oreve te ardhshme pa asnje therre ne këmbë!

Si gazetaret ashtu edhe qytetaret sy e veshe kane kah Gjeneva për pritjen e takmit “tête à tête” të dy burrave nga Uashingtoni dhe Moska. Me 16 qershor bashk me motin e diteve të verës, pritet edhe situatë e nxehtë mes Uashingtonit dhe Moskës, meqë pesë dite para takimit te Biden-Putin, qysh tash pista e Gjenevës ka nisur të nxehet. Ndërkohë, policia e Gjenevës ka konfirmuar se do të angazhojë disa automjete të blinduara nga ushtria për të barantuar sigurinë e takimit midis Joe Biden dhe Vladimir Putin.

Helikopterë dhe aeroplanë: Shfaqja e forcës do të zhvillohet gjithashtu në ajër. Joe Biden mban disa helikopterë në bagazhet e tij. Përveç kësaj, gjashtë deri në shtatë avionë zakonisht llogariten për një udhëtim presidencial të SH.B.A.-së. Përballë, skuadrat e Vladimir Putin nuk konfirmojnë praninë e helikopterëve. Por kjo e fundit do të jetë e rrethuar mirë.

Në terren, siguria sigurohet nga Policia Federale Zvicerane (Fedpol), e cila specifikon në veçanti se ata punojnë me policinë kantonale të Gjenevës: “Fedpol po vlerëson situatën e cila do të përcaktojë shtrirjen e sistemit të sigurisë. Zbatimi i masave të sigurisë është përgjegjësi e forcave policore kantonale në fjalë. Shërbimet e sigurisë së delegacioneve të vendeve në fjalë janë gjithashtu të përfshira ngushtë. ”

Zvicra nderrmer masa extra të sigurisë për samitin Biden-Putin

Autoritetet zvicerane planifikojnë të kufizojnë përkohësisht hapësirën ajrore mbi qytetin e Gjenevës dhe të vendosin deri në 3,000 trupa dhe oficerë policie si pjesë e sigurisë shtesë për samitin midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit të SHBA Joe Biden javën e ardhshme.

Organi ekzekutiv me shtatë anëtarë i Zvicrës, Këshilli Federal, miratoi të premten masa sigurie të përkohshme që përfshijnë vendosjen e deri në 1.000 trupave dhe mbikëqyrjen e hapësirës ajrore nga forca ajrore zvicerane gjatë samitit të së mërkurës.

« Zvicra është e detyruar të sigurojë mbrojtjen e personave që gëzojnë mbrojtje të veçantë sipas ligjit ndërkombëtar, siç janë krerët e shteteve amerikane dhe ruse », tha Departamenti Federal i Mbrojtjes.

Stephane Theimer, zv.drejtori i Zyrës Federale të Policisë (FEDPOL) dhe kreu i Shërbimit Federal të Sigurisë, tha se zyra nuk kishte marrë asnjë tregues kërcënimesh ose trazirash që përfshinin samitin. Por ai tha se “kërcënimi terrorist mbetet i lartë në Zvicër dhe Evropë” dhe përmendi “kërcënime të tjera nga qarqet ekstremiste të dhunshme”.

“Natyrisht, diaspora përkatëse të të dy vendeve mund të dëshirojnë të përfitojnë nga vizita e presidentit të tyre për të kryer veprime,” tha Theimer duke shtuar se “ne jemi në një nivel të lartë të gatishmërisë.”

Veq sa kane zbritur nga aeroplani limuzinat e tyre të blinduara te Joe Biden dhe Vladimir Putin. Për presidenti amerikan Cadillac One, i njohur gjithashtu si “Bisha”, është një përbindësh prej çeliku prej nëntë tonësh që mund t’i rezistojë zjarrit të pushkës ose raketave. Karakteristikat e tij teknike klasifikohen shumë sekrete. Makina posedon pajisje mbrojtëse dhe madje edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin në rast se ai plagoset nga ndonjë sulm. Për arsye sigurie, burrat e Shërbimit Sekret gjithmonë krijojnë dy. Sipas informacionit tonë, ato që do të përdoren për samitin e Gjenevës ato tashmë veq kanë mbërritur.

Aucune description disponible.

Derniers articles