-0.9 C
Berne
lundi 17/01/2022

Jehona e protestës së liderit (PD-së) te demokracise në Shqiperi Sali Berishës në mediat botërore

Berne, 9 janar -Policia shqiptare e konrolluar nga Edi Rama, dha urdher te nderhyje kunde rmijera rpoetstuesve para selise se PD-së duke përdorur shkopinje goime, topa uji për të shpërndarë mbështetësit e ish-kryeministrit Sali Berisha. Ata tentuan të hyjnë në selinë e Partisë Demokratike (PD) qe tubon nje pakice te deputeteve te prire nga Lulzim Basha, qe sipas Berishes ata jane aty ilegal, kane raportuar dje dhe sot mediat boterore, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Mediat zvicerane:  Berisha kërkon të rimëkëmbë partinë e PD-së q ei solli vendit demokarcine me amerkanët, ku Basha eshe marrur peng nga Edi Rama

Ish-kreu i qeverisë shqiptare (2005-2013), Sali Berisha, tashmë deputet, u përjashtua në shtator nga grupi parlamentar i të zgjedhurve të PD-së, gjë që ndezi një përplasje të brendshme mes tij dhe kreut të partisë, Lulzim Basha.

Berisha, 77 vjeç, i sanksionuar në maj 2021 nga Shtetet e Bashkuara që e akuzuan për “korrupsion” dhe i ndaluan të udhëtonte në vend, kërkon të rimëkëmbë partinë dhe akuzon zotin Basha se është “marrë peng nga kryeministri socialist Edi Rama. Ai gjithashtu e akuzon atë si përgjegjës për dështimet e njëpasnjëshme të tre zgjedhjeve të fundit.

Përjashtimi nga Partia Demokratike i ish-kreut të qeverisë shqiptare Sali Berisha është në zanafillë të mosmarrëveshjes. Jo vetme kjo sipas tyre kjo rfevolte nderlidhet edhje me marrveshjen e Rames me vendet sllave per ashtuqajtturin “otvoreni Balkan”  si dhe harren e komunitetit shqiptar ne Serbi (Luginen e Presheves) nga Tirana zyrare, kane raportuar mediat boterore, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Gazeta boterore: Nderdyrje brutale e forcave te Edi Rames kunder protresdtuesve shqiptarë, simpatitanteve te partise me te madhe ne vend-PD-së Berishës

Berisha, 77 vjeç, kërkon kthimin e partisë. Ai akuzon kreun aktual të Partisë Demokratike, zotin Lulzim Basha, se është “marrë peng” nga kryeministri socialist Edi Rama.

Të mbledhur para selisë së PD-së në qendër të Tiranës, disa mijera mbështetës të zotit Berisha qe dedshen  te hyned ne dnertse ne emyre paqesor ata u sulmuan nga policia ku me aps palsio sheri me rpotestuesit e revoltuar te cilet ihsi te pamarmutisur thyen xhama e dritare, pe rte hyre brend amne ne lokalet e partise se tyre.

Ata arritën të futeshin në katin përdhesë të pallatit ku ndodhej Lulzim Basha dhe deputetët besnikë të tij, përpara se policia t’i shpërndante, duke përdorur gaz lotsjellës sipas të pranishmëve, të cilin policia e mohoi, duke pretenduar se kishte përdorur topa uji.

DPA /NZZ.ch: Trazira të rënda në selinë e partisë opozitare në Shqipëri

Trazira të rënda shpërthyen të shtunën në selinë e partisë opozitare konservatore PD (Partia Demokratike) në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë. Mijëra mbështetës të ish-presidentit dhe kryeministrit shqiptar Sali Berisha rrethuan godinën, thyen portën dhe hynë në godinë. Sipas televizionit shqiptar News.24, protestuesit arritën të ngjiten në katin e parë. Mirëpo, ata nuk kanë hyrë fillimisht në zyrat e kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, pasi ai kishte përforcuar dyert e ndërmjetme si masë paraprake.

Derniers articles

JANARI I PËRGJAKUR

Shkruan: Selim PACOLLI Serbia, zakonisht e motivuar nga dehja e bozhiqeve, (pikërisht në këtë festë fetare), nxitëshin në zbatimin e elaborateve shfarosëse ndaj Shqiptarve, shkruan...

Pasaporta e Zvicres «superPasseport», me i fuqishem ne botë!

Mbajtësit e pasaportave zvicerane mund të udhëtojnë në 185 destinacione pa vizë. Prandaj, vendi është në vendin e peste në indeks, pak pas Shteteve...

Si e shiti Basha krimin e tij si i ‘viktimizuar’ në stilin serb të rastit ‘Panda’ në Pejë

Nga Enver Bytyçi Dy burra të maskuar para 22 vjetësh më 14 dhjetor 1998 hynë në lokalin “Panda” në Pejë dhe vranë gjashtë nxënës të...

Jehona e protestës së liderit (PD-së) te demokracise në Shqiperi Sali Berishës në mediat botërore

Berne, 9 janar -Policia shqiptare e konrolluar nga Edi Rama, dha urdher te nderhyje kunde rmijera rpoetstuesve para selise se PD-së duke përdorur shkopinje...

Në Shqipëri po ndodh rënia e maskave ”pluraliste”

1. Partitë politike shqiptare, gjatë gjitha këto tri dekadave nuk arritën asesi të instalojnë, e aq më pak të ndërtojnē si pluralizmin demokratik ashtu...