12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Deputeti shqiptar nga Lugina e Presheves surprizon presidentin dhe kryeminstren e Serbisë me ket dhuratë…

Preshevë, 6 prill -Deputeti shiptar ne Pralamentin e Serbisë z.Shaip Kamberi i ka dhuruar nje i ka dhuruar sot presidentit dhe kryeministres serbe, pas nje debati te nxehte mes Beogardit dhe Presheves per situaten e shqiptareve etnik ne Luginen e Presheves bashke me fjalimet historike te deputetit shqiptar nga Bujanoca ne Parlamentin e Serbisë, ku vendosi edhe flamurin kuqezi ne foltoren e Kuvendit ne Beograd, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Deputeti shqiptar ia bënë dhuratë Brnabiqit dhe Vuçiqit, librin që argumenton paragjykimet serbe ndaj shqiptarëve
« Ashtu siç i kisha premtuar, sot, kryeministres Brnabiq dhe Presidentit Aleksandar Vuçiq ia dërgova dhuratë nga një kopje të librit të autorit Aleksandar Pavloviq “Shqiptari imagjinarë – Simbolika e Kosovës dhe figura e shqiptarit në kulturën serbe”, ka thëne deputeti shiptar Shaip Kamberi.
Sipas z.Kamberi « Ky lidër që në mënyrë të argumentuar sqaron krijimin e paragjykimve në kulturën, historinë dhe politikën serbe kundrejt shqiptarëve e që drejtpërdrejtë lidhen me aspiratat serbe për Kosovën në gjysmën e dytë të shek. XIX. »
« Shpresoj që do t’i shërbejë në ushtrimin e detyrave të tyre shtetërore pa paragjykime… » ka deklaruar  ne fund z.Kamberi për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke shtuar se « në seancen e fundit te kuvendit te Serbisë i kam premetuar Bernabiq për ket dhuratë, dy librat e autorit te njohur Aleksandar Pavloviq per dy kreret e shteti serbe, ku do te marrin mesim kundër urrejtjes.. »
Kur eshet fjala për Luginen e Presheves DASH ne raportin e fundit ka kritikuar ashpër qeverine serbe për diskriminimin, në Luginën e Preshevës. « Shqiptarët etnikë ishin subjekt i diskriminimit dhe të papunë në mënyrë disproporcionale…, eshte thenë ne kete raport te Shtetit Amedrikan. (Ethnic Albanians were subject to discrimination and disproportionately unemployed”)May be an image of 1 person

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...