12.3 C
Berne
lundi 27/05/2024

Izraeli si Kosova dhe Serbia, vret gazetaret dhe nuk arreston kriminelet?! Shoqata amerikane CPJ: 20 gazetarë u vrane nga zjarri ushtarak izraelit 20 vitet e fndit dhe askush nuk ka marrë përgjegjësinë?!

Bernë, 10 maj -Modeli vdekjeprurës: 20 gazetarë vdiqën nga zjarri ushtarak izraelit në 22 vjet. Askush nuk ka marrë përgjegjësi. Shperndaje kete: Vrasja e 11 majit 2022 e korrespondentes arabe të Al-Jazeera, Shireen Abu Akleh, është pjesë e një modeli vdekjeprurës me dekada, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar shqoates amaerika CPJ dhe organiazave nderkombetare

Shoqata amerikane CPJ Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve: 20 gazetarë vdiqën nga zjarri ushtarak izraelit në 22 vjet. Askush nuk ka marrë përgjegjësi (American Association, Committee to Protect Journalists: 20 journalists died by Israeli military fire in 22 years. No one has been held accountable) kane raportuar mediat boterore.

Gjatë 22 viteve, CPJ ka dokumentuar të paktën 20 vrasje gazetarësh nga anëtarë të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit. Pavarësisht hetimeve të shumta të IDF-së, askush nuk është akuzuar apo mbajtur përgjegjës për këto vdekje. Mosndëshkimi në këto raste ka cenuar rëndë lirinë e shtypit, duke lënë në pasiguri të drejtat e gazetarëve. Një raport special i CPJ-së.

Izraeli sikur Kosova dhe Serbia. Po aq gazetare jane vrare edhe ne Kosovë, para dhe gjate lufes ne Kosovë, por kurre nuk jane bere hetime as ndeshkime per te kapur kriminelet, vrasesit e gazetareve?! (Israel like Kosovo and Serbia. Just as many journalists were killed in Kosovo, before and during the war in Kosovo, but there were never any investigations or punishments to catch the criminals, the killers of journalists?!) ka shkruar gazeta zvicerane.

Më 11 maj 2022, gazetarja e televizionit palestinez amerikan Shireen Abu Akleh nisi atë që do të ishte detyra e saj përfundimtare. Në orën 6:31 të mëngjesit, ajo eci nëpër një rrugë lagjeje në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli. Ajo shoqërohej nga dy gazetarë të tjerë palestinezë dhe producenti i saj, Ali al-Samoudi. Grupi kishte veshur jelekë mbrojtës me fjalën « PRESS » me shkronja të mëdha të bardha në gjoks dhe në shpinë. Përpara mund të shihnin disa automjete ushtarake izraelite.

Gazetarët ishin aty për të raportuar mbi pasojat e një sulmi izraelit në kampin e refugjatëve Jenin pas një vargu sulmesh vdekjeprurëse nga palestinezët në Izrael. Videoja e regjistruar nga përdoruesit e TikTok dhe e ripublikuar nga The Washington Post tregoi Abu Akleh, një korrespondente veterane arabe e Al-Jazeera, dhe kolegët e saj në rrugë. Në minutat e mëparshme, zona ishte relativisht e qetë, ndërsa banorët lokalë u përqendruan, me përjashtim të zhurmës së armëve në distancë.

Papritur, ranë gjashtë të shtëna, njëra prej tyre goditi al-Samoudi në shpatull. Gazetarët u larguan për të mbuluar dhe pati një breshëri të dytë zjarri. Një plumb e goditi Abu Akleh në pjesën e pasme të kokës së saj në hendekun midis përkrenares dhe jelekut të saj mbrojtës, duke e vrarë atë menjëherë. Disa hetime të pavarura nga organet e lajmeve të SHBA-së, duke përfshirë The New York Times, The Washington Post dhe The Associated Press, si dhe kolektivi hulumtues me bazë në Hollandë, Bellingcat, dolën të gjitha në të njëjtin përfundim: një anëtar i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit ka të ngjarë të shkarkojë e qëlluar. CNN gjeti prova të një sulmi të synuar. Grupi kërkimor me bazë në Londër, Forensic Architecture dhe organizata e të drejtave të njeriut me bazë në Ramallah, Al-Haq gjetën gjithashtu prova se ushtria izraelite synonte Abu Akleh dhe kolegët e saj gazetarë me qëllimin për të vrarë.

Pesë muaj pas vrasjes, një hetim i IDF-së arriti në përfundimin se ekzistonte një « mundësi e madhe » që një nga ushtarët e saj të qëlloi « aksidentalisht » gazetaren ndërsa qëllonte mbi personat e armatosur palestinezë, por nuk përjashtoi mundësinë që ajo të ishte qëlluar nga një militant palestinez. Deri më sot, askush nuk është mbajtur përgjegjës.

Vrasja e Abu Akleh, një prej gazetarëve më të dashur dhe më të njohur të botës arabe, nuk ishte një ngjarje e izoluar. Që nga viti 2001, CPJ ka dokumentuar të paktën 20 vrasje gazetarësh nga IDF. Shumica dërrmuese – 18 – ishin palestinezë; dy ishin korrespondentë të huaj evropianë; nuk kishte izraelitë. Askush nuk është akuzuar apo mbajtur përgjegjës për këto vdekje.

Derniers articles