17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Speranza: Të rinjtë të na ndihmojnë luften antiCOVID-19

ROMË, 7 shtator /ATSH-ANSA/ – Ne duhet të vazhdojmë t’u kërkojmë të rinjve tanë të na ndihmojnë në lidhje me pandeminë e COVID-19, tha sot ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza.

“Ata kanë paguar një çmim të madh në muajt e fundit, duke filluar nga pezullimi i aktiviteteve të shkollës dhe universitetit, por ne duhet t’u kërkojmë atyre të vazhdojnë të na ndihmojnë, sepse virusi u bën paksa më pak dëm atyre që janë të rinj, të fortë dhe pa shumë patologji”, tha Speranza, gjatë një vizitë në inkubatorin biomjekësor të “Toscana Lifes Science”.

“Rreziku që të rinjtë të mund të transmetojnë virusin te prindërit dhe gjyshërit e tyre ekziston”, vazhdoi ai

Ai u bëri thirrje të rinjve italianë të respektojnë rregullat themelore, duke filluar me përdorimin e maskave dhe distancimin fizik me të paktën një metër./ /ervo/

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...