3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Ish-presidenti i Kosoves i pergjigjet Krajes: Keni devijuar zoteri flitini me gjuhen e serbeve kunder shtetit qe u fitua dhe u lobua me sakrifica.E turpshme!

Idh-presidentini Republikes se Kosoves z. Behgjet Pacolli, Kryetari i Aleancës Kosova e Re, ka reaguar ndaj opinionit të kryetarit të Akademisë së Shkencave të Kosovës, Mehmat Kraja, i cili ka shkruar se « njohjet e Kosovës janë bërë në mënyrë korruptive andaj janë tërhequr nga Serbia », njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lidhur me këtë, Pacollil i ka reaguar Krajës duke i thënë njerëz si ai kanë qenë në anën e gabuar të historisë dhe sipas Pacollit mbeten të tillë edhe sot.

“Njerëz si ju zotni Kryetar i Akademisë, kanë qenë në anën e gabuar të historisë. Ata mbeten të tillë edhe sot fatkeqësisht. E turpshme!”, ka shkruar ndër të tjera në reagimin e tij, Behgjet Pacolli.

Pacolli përmes një postimi në Facebook ka shkruar se studimi i Krajës lë shumë për të dëshiruar.

““Studimi juaj”, Zotni Kraja, lë shumë pyetje hapur sepse nuk përputhet me realitetin. Është për t’u mërzitur sepse ju flisni pikërisht me narrativën e Beogradit dhe zyrtarëve shtetërorë atje. Njohjet e Kosovës që kanë ardhur bazohen në lobim të mirëfilltë dhe të mirëkoordinuar me partnerët ton duke paraqitur të vërtetën dhe të drejtën tonë si shtet.

Prandaj kur thoni se “njohjet qe kanë ardhur me mënyra korruptive ato janë terhequr nga Serbia” Ju zotni Kraja, mos të them se po gënjeni, ju po i shtrembëroni gjërat”, ka shkruar ndër të tjera Pacolli.

 

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...