6.9 C
Berne
jeudi 2/02/2023

Ish-presidenti i Kosoves i pergjigjet Krajes: Keni devijuar zoteri flitini me gjuhen e serbeve kunder shtetit qe u fitua dhe u lobua me sakrifica.E turpshme!

Idh-presidentini Republikes se Kosoves z. Behgjet Pacolli, Kryetari i Aleancës Kosova e Re, ka reaguar ndaj opinionit të kryetarit të Akademisë së Shkencave të Kosovës, Mehmat Kraja, i cili ka shkruar se « njohjet e Kosovës janë bërë në mënyrë korruptive andaj janë tërhequr nga Serbia », njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lidhur me këtë, Pacollil i ka reaguar Krajës duke i thënë njerëz si ai kanë qenë në anën e gabuar të historisë dhe sipas Pacollit mbeten të tillë edhe sot.

“Njerëz si ju zotni Kryetar i Akademisë, kanë qenë në anën e gabuar të historisë. Ata mbeten të tillë edhe sot fatkeqësisht. E turpshme!”, ka shkruar ndër të tjera në reagimin e tij, Behgjet Pacolli.

Pacolli përmes një postimi në Facebook ka shkruar se studimi i Krajës lë shumë për të dëshiruar.

““Studimi juaj”, Zotni Kraja, lë shumë pyetje hapur sepse nuk përputhet me realitetin. Është për t’u mërzitur sepse ju flisni pikërisht me narrativën e Beogradit dhe zyrtarëve shtetërorë atje. Njohjet e Kosovës që kanë ardhur bazohen në lobim të mirëfilltë dhe të mirëkoordinuar me partnerët ton duke paraqitur të vërtetën dhe të drejtën tonë si shtet.

Prandaj kur thoni se “njohjet qe kanë ardhur me mënyra korruptive ato janë terhequr nga Serbia” Ju zotni Kraja, mos të them se po gënjeni, ju po i shtrembëroni gjërat”, ka shkruar ndër të tjera Pacolli.

 

Derniers articles

Interpol, arrestohet ne France një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’

Lion (Interpol) 2, shkrut -Një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’ është arrestuar në Francë me mbështetjen e fortë të Projektit të Bashkëpunimit...

Reagim ndaj Ahmet Qeriqit (Kosova e Lire) per censurë të pashembullt lidhur me simbolin e gjenocidit

"Fillimisht ju falënderoj për hapësirën që na keni dhënë për të sqaruar çdo gjë që lidhet me nismën që lulëkuqja të bëhet simbol i...

Kjo është diferenca e pagës së udhëheqësve të sotëm me pagën e atyre që ishin dikur

Analisti Xhevdet Pozhari ka bërë një karasim të pagave që dikur kishin udhëheqësit e Kosovsë, dhe tani këta aktual. Ai thotë se Ramush Haradinaj prin me...

Abrashi, Shabani e Demhasaj me Grasshoppersin eliminohen nga Baseli i Zeqirit

Baseli është kualifikuar në çerekfinale të Kupës së Zvicrës në futboll. Grasshoppersi si vendas ka pësuar humbje me rezultat 5:3 nga Baseli. Përballja e Kupës mes...

FBI nuk gjen dokumente të klasifikuara nga kontrolli në një nga shtëpitë e presidentit Biden

FBI-ja nuk gjeti dokumenta të klasifikuara gjatë një kontrolli të urdhëruar nga Departamenti amerikan i Drejtësisë në një nga shtëpitë e Presidentit Joe Biden,...