7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Lideri i Katalonias Carles Puigdemont, nga Gjeneva i bën thirrje Spanjës ta njohë Kosovën!

«Spanja nuk duhet frikesohet as Serbise e as Katalonia ta njohë Kosovën si shtet të pavarur pasi Gjykata e OKB-së nga Haga e cila i ka treguar Beogradit dhe Madridit më 22 korrik 2010 se shteti i Kosovës eshte legal dhe legjitim konform kartes se OKB-së pëpopujt autokton dhe se nuk eshte ne kundershtim te asnje norme nderkombëtare..» ka thene per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Ish-presidenti i Katalonjas Carles Puigdemont.

« Kosova viktime e Katalonjes! Sikur t’mos ishte Katalonja, Spanja neser do te njihte shtetin e Kosoves!.. » ka thenë Lideri i Kataslonias Puigdemont gjate qendrimit te fundfit neë Gjenevë.

Ai ka thënë ne vazhdim se «problemi i Spanjës nuk është edhe aq Kosova, t’mos ishte Katalonja qe Spanja po vazhdon ta mbaje te okupuar si dikur Kosova para vitit 1999. Thene shkurt, Kosova viktime e Katalonjes! Sikur t’mos ishte Katalonia, Spanja neser do te njihte shtetin e Kosoves!»

“Është koha e fundit e BE-se te beje presion ne vendet anetare te saj, ne kete rast ne Spanjen qe po e mban nje trrritor me zor te okupuar kunder vullnetit te popullit te Katalonjes. Pra, eshte koha që Spanja ta njohë Kosovën dhe ta lërë Katalonjën të vendosë për të ardhmen sepse nuk ka perspektive ne Spanje, siq nuk kishte dikur Kosova nen Serbi ”, ka thene ne fund ish-presidenti i Katalonjes z. Carles Puigdemont.May be an image of 3 people, including Nefail Maliqi, people standing and text that says 'euronews. FOCUS'

Derniers articles

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...