17.3 C
Berne
samedi 25/06/2022

Ish-drejtori i OKB-së pro rusi Kassym-Jomart Tokayev i paaftë të drejtoj shtetin. Në Kazakistan, dhjetëra protestues te vrarë e qindra te plagosur e të burgosur, ne mesin e tyre edhe femra

Kaos dhe dhunë në Kazakistan. Presidenti aktual Kasym-Yomart Tokayev, nje pro rus (ish-drejtor i OKB) kerkon ndihme ushtarake nega Rusia (Chaos and violence in Kazakhstan. Incumbent President Kasym-Yomart Tokayev, a pro-Russian (former UN director) seeks military assistance from Russia)

Bernë, 6 janar -Mediat boterore raportojne se pas ardhjes ne krye te shteti Kassym-Jomart Tokayev, një ish-drejtor i OKB-së (qe aktualisht eshte nje ruse) ne Kazakistan ehste shdnrruar ne gjak, ku po mbrteron nje kaos i vèeretete. Dhjetëra protestues dhe 12 policë raportohet të jenë vrarë gjatë protestave të dhunshme anti-qeveritare në Kazakistan. Autoritetet e shtetit të madh aziatik thanë se një polic është gjetur me kokë të prerë.

Gjatë natës pati përpjekje për sulm ndaj ndërtesave në qytetin më të madh të vendit, Almaty, dhe “dhjetëra sulmues janë likuiduar”, tha zëdhënësja policisë, Saltanat Azirbek. Përpjekjet për sulm ndaj ndërtesave tjera erdhën pas sulmit ndaj zyrës së kryetarit të qytetit, të cilës iu vu zjarri.

Kanali shtetëror televiziv, Khabar-24, e citoi zyrën e komandantit të ketë thënë se përpos 12 policëve të vrarë, 353 të tjerë kanë pësuar lëndime, shkruan Associated Press.

CSTO-ja, aleancë rajonale ushtarake e udhëhequr nga Rusia, tha të enjten se do të dërgojë trupa paqeruajtëse në Kazakistan pas kërkesës së Presidentit Kassym-Jomart Tokayev. Protestat në Kazakistan nisën të dielën kundër rritjes së çmimit të karburanteve. Protestat nisën në perëndim të vendit, por u përhapën edhe në Almaty e në kryeqytetin Nur-Sultan. Të mërkurën, presidenti kazak u zotua se do të marrë masa të ashpra për ta shtypur kryengritjen dhe shpalli gjendje emergjente dyjavore për tërë vendin, duke e zgjeruar atë që fillimisht ishte shpallur vetëm në disa zona.

Kaos dhe dhunë në Kazakistan. Presidenti aktual Kasym-Yomart Tokayev, nje pro rus (ish-drejtor i OKB) kerkon ndihme ushtarake nega Rusia (Chaos and violence in Kazakhstan. Incumbent President Kasym-Yomart Tokayev, a pro-Russian (former UN director) seeks military assistance from Russia)

Former pro-Russian UN director Kassym-Yomart Tokayev incapable of running the country. In Kazakhstan, dozens of protesters and 12 policemen killed, one policeman beheaded

L’ancien directeur pro-russe de l’ONU Kassym-Yomart Tokayev incapable de diriger le pays. Au Kazakhstan, des dizaines de manifestants et 12 policiers tués, un policier décapité

Бывший пророссийский директор ООН Касым-Ёмарт Токаев неспособен управлять страной. В Казахстане убиты десятки протестующих и 12 милиционеров, одному милиционеру обезглавили

Byvshiy prorossiyskiy direktor OON Kasym-Yomart Tokayev nesposoben upravlyat’ stranoy. V Kazakhstane ubity desyatki protestuyushchikh i 12 militsionerov, odnomu militsioneru obezglavili

Kazakhstan, the state of the former UN director in chaos, in the civil war – Le Kazakhstan, l’état de l’ancien directeur de l’ONU dans le chaos, dans la guerre civile – Kazakhstan, sostoyaniye byvshego direktora OON v khaose, v grazhdanskoy voyne (Казахстан, состояние бывшего директора ООН в хаосе, в гражданской войне)

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...