-0.9 C
Berne
lundi 17/01/2022

Ish-drejtori i OKB-së pro rusi Kassym-Jomart Tokayev i paaftë të drejtoj shtetin. Në Kazakistan, dhjetëra protestues te vrarë e qindra te plagosur e të burgosur, ne mesin e tyre edhe femra

Kaos dhe dhunë në Kazakistan. Presidenti aktual Kasym-Yomart Tokayev, nje pro rus (ish-drejtor i OKB) kerkon ndihme ushtarake nega Rusia (Chaos and violence in Kazakhstan. Incumbent President Kasym-Yomart Tokayev, a pro-Russian (former UN director) seeks military assistance from Russia)

Bernë, 6 janar -Mediat boterore raportojne se pas ardhjes ne krye te shteti Kassym-Jomart Tokayev, një ish-drejtor i OKB-së (qe aktualisht eshte nje ruse) ne Kazakistan ehste shdnrruar ne gjak, ku po mbrteron nje kaos i vèeretete. Dhjetëra protestues dhe 12 policë raportohet të jenë vrarë gjatë protestave të dhunshme anti-qeveritare në Kazakistan. Autoritetet e shtetit të madh aziatik thanë se një polic është gjetur me kokë të prerë.

Gjatë natës pati përpjekje për sulm ndaj ndërtesave në qytetin më të madh të vendit, Almaty, dhe “dhjetëra sulmues janë likuiduar”, tha zëdhënësja policisë, Saltanat Azirbek. Përpjekjet për sulm ndaj ndërtesave tjera erdhën pas sulmit ndaj zyrës së kryetarit të qytetit, të cilës iu vu zjarri.

Kanali shtetëror televiziv, Khabar-24, e citoi zyrën e komandantit të ketë thënë se përpos 12 policëve të vrarë, 353 të tjerë kanë pësuar lëndime, shkruan Associated Press.

CSTO-ja, aleancë rajonale ushtarake e udhëhequr nga Rusia, tha të enjten se do të dërgojë trupa paqeruajtëse në Kazakistan pas kërkesës së Presidentit Kassym-Jomart Tokayev. Protestat në Kazakistan nisën të dielën kundër rritjes së çmimit të karburanteve. Protestat nisën në perëndim të vendit, por u përhapën edhe në Almaty e në kryeqytetin Nur-Sultan. Të mërkurën, presidenti kazak u zotua se do të marrë masa të ashpra për ta shtypur kryengritjen dhe shpalli gjendje emergjente dyjavore për tërë vendin, duke e zgjeruar atë që fillimisht ishte shpallur vetëm në disa zona.

Kaos dhe dhunë në Kazakistan. Presidenti aktual Kasym-Yomart Tokayev, nje pro rus (ish-drejtor i OKB) kerkon ndihme ushtarake nega Rusia (Chaos and violence in Kazakhstan. Incumbent President Kasym-Yomart Tokayev, a pro-Russian (former UN director) seeks military assistance from Russia)

Former pro-Russian UN director Kassym-Yomart Tokayev incapable of running the country. In Kazakhstan, dozens of protesters and 12 policemen killed, one policeman beheaded

L’ancien directeur pro-russe de l’ONU Kassym-Yomart Tokayev incapable de diriger le pays. Au Kazakhstan, des dizaines de manifestants et 12 policiers tués, un policier décapité

Бывший пророссийский директор ООН Касым-Ёмарт Токаев неспособен управлять страной. В Казахстане убиты десятки протестующих и 12 милиционеров, одному милиционеру обезглавили

Byvshiy prorossiyskiy direktor OON Kasym-Yomart Tokayev nesposoben upravlyat’ stranoy. V Kazakhstane ubity desyatki protestuyushchikh i 12 militsionerov, odnomu militsioneru obezglavili

Kazakhstan, the state of the former UN director in chaos, in the civil war – Le Kazakhstan, l’état de l’ancien directeur de l’ONU dans le chaos, dans la guerre civile – Kazakhstan, sostoyaniye byvshego direktora OON v khaose, v grazhdanskoy voyne (Казахстан, состояние бывшего директора ООН в хаосе, в гражданской войне)

Derniers articles

JANARI I PËRGJAKUR

Shkruan: Selim PACOLLI Serbia, zakonisht e motivuar nga dehja e bozhiqeve, (pikërisht në këtë festë fetare), nxitëshin në zbatimin e elaborateve shfarosëse ndaj Shqiptarve, shkruan...

Pasaporta e Zvicres «superPasseport», me i fuqishem ne botë!

Mbajtësit e pasaportave zvicerane mund të udhëtojnë në 185 destinacione pa vizë. Prandaj, vendi është në vendin e peste në indeks, pak pas Shteteve...

Si e shiti Basha krimin e tij si i ‘viktimizuar’ në stilin serb të rastit ‘Panda’ në Pejë

Nga Enver Bytyçi Dy burra të maskuar para 22 vjetësh më 14 dhjetor 1998 hynë në lokalin “Panda” në Pejë dhe vranë gjashtë nxënës të...

Jehona e protestës së liderit (PD-së) te demokracise në Shqiperi Sali Berishës në mediat botërore

Berne, 9 janar -Policia shqiptare e konrolluar nga Edi Rama, dha urdher te nderhyje kunde rmijera rpoetstuesve para selise se PD-së duke përdorur shkopinje...

Në Shqipëri po ndodh rënia e maskave ”pluraliste”

1. Partitë politike shqiptare, gjatë gjitha këto tri dekadave nuk arritën asesi të instalojnë, e aq më pak të ndërtojnē si pluralizmin demokratik ashtu...