2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Interviste me poeten Hyrije Jusufin, autore e tre librave VIDEO

Zurich, 19 shtator -Hyrije Jusufi është poete. Ajo lindi në Preshevë, ku kreu shkollimin fillor dhe të mesëm. Studimet universitare i kreu në Prishtinë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Me poezi është marrur qysh nga bankat e shkollës fillore ku ka botuar tek tuk nëpër revista e gazeta të ndryshme si nxënëse. Ka botuar përmbledhjen me poezi « Kthinave të jetës » (2019) që u mirëprit nga lexuesit me sukses. Libri i saj i dytë quhet « Rilindje nëpër stinë » (2020), liber ky të cilin e vlerësuan dhe e thanë fjalën e tyre shumë krijues dhe kritik letrar. Dhe libri i trete, me i fundit i posapublikuar titullohet « Psheretime zane » botuar nga shtepia botuese « Thesari ».

Hyrije Jusufi ka në dorëshkrim një libër me prozë të shkurtëra dhe ka filluar edhe romanin e saj të parë.

Poezia e saj është shumë sublime. Hyrije Jusufi tashmë me vargun e saj mund ta gjejmë nëpër antologji të ndryshme.

 

 

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...