11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Interpoli arreston 195 persona të trafikimit njerëzor dhe kontrabandës me emigrantë, duke shpetuar 500 njerëz

LYON, Interpol 9 prill (Nefail Maliqi)-Në një goditje të udhëhequr nga INTERPOL mbi trafikimin njerëzor dhe kontrabandën e migrantëve, autoritetet në Afrikë dhe Evropë kanë shpëtuar gati 500 viktima të trafikimit njerëzor – përfshirë fëmijët – dhe identifikuan rreth 760 migrantë të parregullt. Sekretari i Përgjithshëm i INTERPOL-it Jürgen Stock tha: “Këto viktima nuk mund të largoheshin thjesht nga situata e tmerrshme në të cilën gjendeshin dhe vuajtjet që pësuan.. », njefton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Operacioni Weka, që do të thotë « Stop » në Suahilisht, u krye nga 28 Mars deri në 2 Prill. Autoritetet nga 24 vende që përfaqësojnë vendet e burimit, tranzitit dhe destinacionit përparuan hetimet dhe shkëmbyen informacione për të shkatërruar rrjetet kriminale prapa rrugëve kryesore.

Interpol permes operacioni Weka mobilizoi 24 vende duke shpetuar  500 emigrante nga bandat e tafikimit njerëzor

E koordinuar nga njësia e Komuniteteve të Pambrojtura të INTERPOL-it, Weka ka çuar në një total prej 195 arrestimesh – 88 për trafikim njerëzor dhe 63 për akuza të kontrabandës së njerëzve. Arrestimet e mbetura ishin për akuza të tjera të tilla si mashtrimi i dokumenteve, vjedhje, krime të lidhura me drogën dhe shkelje mjedisore.

Ky operacion i përbashkët u mbështet nga një numër partnerësh, me Organizatën Ndërkombëtare për Migracionin që luan një rol kryesor në ndihmën e viktimave. Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogat dhe Krimin gjithashtu siguroi mbështetje gjyqësore dhe inteligjenca u krijua nga AIRCOP, Europol dhe Iniciativa AU-Horn e Afrikës për Trafikimin e Qenieve Njerëzore dhe Kontrabandën e Migrantëve.

Maroku luajti një rol të fortë në operacion duke pritur njësinë e Koordinimit Operacional dhe duke bërë 49 arrestime, pothuajse ekskluzivisht të lidhura me kontrabandën e migrantëve.

Autoritetet spanjolle vepruan në bazë të inteligjencës nga Maroku, duke arrestuar dy kontrabandistë kryesorë të njohur për lehtësimin e transportit të migrantëve të parregullt nga kontinenti Afrikan duke përdorur anije të ngurta inflatable dhe kamione.

Policia sudaneze shpëtoi 100 viktima dhe bëri më shumë se 20 arrestime, përfshirë trafikantë që përpiqeshin të merrnin viktima në Lindjen e Mesme dhe individë që shfrytëzonin fëmijë në një fabrikë plastike.

Duke nënvizuar se trafiku ndër-kontinental dhe rrugët e kontrabandës janë dykahëshe, policia në Republikën Demokratike të Kongos liroi 29 viktima libaneze, siriane dhe jordaneze të trafikimit të shfrytëzuara nga një kompani ndërtimi. Pasaportat e tyre ishin konfiskuar nga i ashtuquajturi punëdhënësi i tyre, i cili ende nuk u kishte paguar asnjë pagë.

Policia Keniane dhe Ugandase bashkuan përpjekjet pas zbulimit të një vajze 10-vjeçare të trafikuar në Kenia për punë të detyruar në një shtëpi familjare. Hetimet në të dy vendet çuan në arrestimin jetësor të tre trafikantëve në Uganda, të cilët ishin pas një rrjeti që trafikonte rregullisht vajza të reja të cenueshme në Kenia.

Në Afrikën e Jugut, policia bastisi një fabrikë batanije, duke arrestuar pesë shtetas kinezë dhe duke shpëtuar 17 viktima Malawiane, të cilët raportuan se punonin 15 orë me ditë pa ushqim ose pushime dhe ishin të mbyllur në depo, ku flinin në dysheme dhe pësuan abuzime fizike.

Autoritetet e aeroportit në Athinë u njoftuan për një ekip volejbolli me pamje të dyshimtë. Të veshur me kostume sportive që përputhen dhe mbajnë çanta shpine identike, nëntë shtetas sirianë po përpiqeshin të përdorin karta identiteti rumune të falsifikuara për të dalë nga Greqia. Kontrollet e aeroportit në Lisbonë panë një hit në bazën e të dhënave të Dokumentit të Vjedhur dhe të Humbur të INTERPOL-it, kur një pasagjer u përpoq të përdorte një kartë identiteti të raportuar si të vjedhur nga autoritetet franceze në gusht 2020.

Kontrabanda e migrantëve dhe trafikimi i qenieve njerëzore ndërthuren

Operacioni Weka tregoi edhe një herë se sa të lidhur ngushtë janë kontrabanda e migrantëve dhe trafikimi i qenieve njerëzore, veçanërisht në një krizë globale shëndetësore kur më të prekshmit janë të dëshpëruar për t’i shpëtuar vështirësive dhe rrjetet kriminale thjesht dëshirojnë të marrin një fitim.

Sekretari i Përgjithshëm i INTERPOL-it Jürgen Stock tha: “Këto viktima nuk mund të largoheshin thjesht nga situata e tmerrshme në të cilën gjendeshin dhe vuajtjet që pësuan.

« Kjo është arsyeja pse puna e INTERPOL nuk ndalet këtu. Ne do të vazhdojmë të ndihmojmë vendet të zgjidhin raste të ndjeshme dhe komplekse, të cilat, pa dyshim, do të gjenerojnë më shumë arrestime në muajt në vijim « .

Një rast i tillë përfshinte një vajzë kongoleze 15-vjeçare e cila iku nga një martesë e detyruar me ‘ndihmën’ e kontrabandistëve. Ajo pësoi abuzim seksual përgjatë udhëtimit përpara se të identifikohej dhe shpëtohej nga autoritetet në Tunizi, të cilët po hetojnë nëse ajo po shfrytëzohej gjithashtu seksualisht.

Rrjeti i Specializuar Operacional i INTERPOL-it (ISON) kundër kontrabandës së migrantëve dhe Grupi i Ekspertëve të Trafikimit të Qenieve Njerëzore (HTEG) do të luajë një rol vendimtar në lidhjen e hetuesve dhe ekspertëve të specializuar për të vepruar në lidhje me informacionin e mbledhur gjatë operacionit dhe për të luftuar këto krime.

Vendet pjesëmarrëse

Algjeria, Angola, Benini, Brazili, Kepi-Verde, Republika Demokratike e Kongos, Etiopia, Franca, Greqia, Kenia, Libani, Libia, Malavi, Maroku, Portugalia, Sao Tome dhe Principe, Senegal, Afrika e Jugut, Sudani i Jugut, Spanja, Sudani, Tunizia, Uganda, Zimbabve.

Operacioni Weka u mbështet me financim nga Fondacioni INTERPOL për një botë më të sigurt.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...