9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

INTERPOL lëshon alarmin global drejtuar qeverive: Kujdes nga mashturuesit e vaksinave te COVID-19

Nje lajm nga Interpol-i me interes kombetar dhe nderkombetar drejtuar qeverive perballe mashtruesve me vaksina

LYON, Francë-INTERPOL ka lëshuar një alarm global për grupet e krimit të organizuar që përpiqen të mashtrojnë qeveritë me oferta të rreme për të shitur vaksina COVID-19, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te Interpol-it

Paralajmërimi pason rreth 60 raste në 40 vende të botës ku individët në ministritë e shëndetësisë dhe spitalet kanë marrë oferta për vaksinat COVID-19 të miratuara për shpërndarje në vendin e tyre.

Zakonisht duke pretenduar se përfaqësojnë një prodhues të vaksinave ose një agjenci qeveritare që lehtëson shpërndarjen e vaksinave, mashtruesit po synojnë llogaritë profesionale dhe personale të postës elektronike të blerësve të mundshëm, si dhe kontaktin përmes telefonit.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...