0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

INTERPOL lëshon alarmin global drejtuar qeverive: Kujdes nga mashturuesit e vaksinave te COVID-19

Nje lajm nga Interpol-i me interes kombetar dhe nderkombetar drejtuar qeverive perballe mashtruesve me vaksina

LYON, Francë-INTERPOL ka lëshuar një alarm global për grupet e krimit të organizuar që përpiqen të mashtrojnë qeveritë me oferta të rreme për të shitur vaksina COVID-19, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te Interpol-it

Paralajmërimi pason rreth 60 raste në 40 vende të botës ku individët në ministritë e shëndetësisë dhe spitalet kanë marrë oferta për vaksinat COVID-19 të miratuara për shpërndarje në vendin e tyre.

Zakonisht duke pretenduar se përfaqësojnë një prodhues të vaksinave ose një agjenci qeveritare që lehtëson shpërndarjen e vaksinave, mashtruesit po synojnë llogaritë profesionale dhe personale të postës elektronike të blerësve të mundshëm, si dhe kontaktin përmes telefonit.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...