15.5 C
Berne
mardi 26/09/2023

​Infantino lirohet nga akuzat për mashtrim në FIFA

Prokurorët e jashtëzakonshëm federalë në aferën e FIFA-s kanë mbyllur procedimet penale kundër presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino. Bëhej fjalë për një fluturim me avion privat nga Surinami në Gjenevë.

Në këtë kontekst, Infantino ishte akuzuar për mashtrim të mundshëm në shoqatën ndërkombëtare të futbollit FIFA. Marrja e provave e zhvlerësoi këtë dyshim, siç njoftuan të enjten prokurorët e jashtëzakonshëm federalë.

Deklaratat e dëshmitarëve hodhën poshtë pretendimet e ngritura. Përveç kësaj, Infantino në mënyrë të ligjshme argumentoi se udhëtimi me avion privat ishte në përputhje me rregulloret e shpenzimeve të FIFA-s për zyrtarët e rangut të lartë. Fluturimi i planifikuar në të njëjtën ditë u anulua për arsye teknike. Infantino pati një takim të rëndësishëm për të marrë pjesë në Gjenevë dhe është dashur të jëtë patjetër atje.

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre - L'assassinat du policier albanais Afrim Bunjaku, originaire du nord du Kosovo, par des bandes criminelles et des terroristes serbes l'a...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...