22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Imami Mustafa Memeti ne Berne uron festen e Bajramit komunitetit shqiptar në Zvicer

Berne, 2 maj -Imami Mustafa Memeti ne kryeqytetin helvetik uron komunitetin shqiptare ne Zvicer Fitër Bajramit.

« Zoti kabull agjërimin dhe të gjitha lutjet gjatë muajt të shenjt të Ramazanit. Gëzuar festa e Fitër Bajramit!.., thujet ne urimin e hoxhe Memeti, percjell gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Hoxhë Mustafë Memeti përmes gazetes zvicerane Le Canton27.ch ka uruar të gjithë komunitetin shqiptaro në Zvicër për Festën e Fiter Bajramit

Në vigjilie të festës së Fitër Bajramit kam nderin dhe kënaqësinë në emrin tim, të qendrës në Europaplatz dhe forumit koordinativ të organizateve shqiptare islame në Zvicër t’ua uroj të gjithë besimtarëve myslimanë festën e Fitër Bajramit.

Festa e Fitër Bajramit vjen pas përfundimit të muajit të madhërishëm të Ramazanit, muajit të agjërimit dhe sakrificës, ku besimtarët u sprovuan në thellimin e besimit, disiplinës shpirtërore, mendore dhe fizike, duke praktikuar një detyrim fetarë të rëndësishëm të fesë islame. Festa e Fitër Bajramit është një aktë për të gjithë ne, si besimtarë shqiptarë dhe si qytetarë të vendit ku jetojmë, të ndajmë mes veti gëzimet dhe urimet më të mira, dhe të reflektojmë për një të ardhme inovative për vendin dhe shoqërinë tonë pa dallime etnike, kulturore, idiologjike dhe religjioze.

Gjithsesi, uroj që në këtë festë, në familjet tuaja të mbretërojë paqja, mirëqenia dhe harmonia! Edhe njëherë urime festën e Fitër Bajramit gjithë besimtarëve myslimanë!

Njekohesisht, Gazeta zvicerane Le Vanton27.ch po ashtu ju uron Festen e Bajramit!

 

 

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...