15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Imami i xhamise ne Wil prof.Bekim Alimi ne nje debat ne St.Gallen: Mozaiku dhe diversiteti fetar, pasuri kulturore jo vetem ne Zvicer, por edhe tek ne shqiptaret!

St.Hallen, 6 shtator -Mbrëmja me dialog mbi temën « Shqiptarët dhe feja » që u mbajt më 05.09.23 në kinemanë e qytetit të St. Gallenit ishte një ngjarje e rëndësishme dhe frymëzuese. Gjatë kësaj mbledhjeje lu mori phe edhe imami i xhamise shqiptare ne Wil prof.Bekim Alimi u prezantua filmi « Streha mes reve » nga regjiseri Robert Budina, i cili përshkroi jetën e një djaloshi të quajtur Bariu Besnik në një fshat të vogël malor në Shqipëri, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Bariu Besnik është një person i ndarë midis dy botëve të ndryshme, me një baba komunist dhe një nënë katolike, dhe me të afërm myslimanë dhe ortodoksë. Ai është mësuar të ndërmjetësojë mes këtyre botëkuptimeve të ndryshme dhe vepron si një lloj ndërmjetësuesi midis grupeve fetare në fshatin e tij. Megjithatë, kur zbulohen fotot e shenjtorëve të krishterë mbrapa mureve të një xhamie në fshat, ai fillon të lëkundet. Kjo ngjarje e re duket e papërballueshme për të dhe për komunitetin e tij, pasi ndryshon nga praktikat fetare të kaluara.

Pas shfaqjes së filmit, u zhvillua një debat i rëndësishem me imamin dhe udhëheqësin shpirtëror islamik Bekim Alimi, Dr. Yves B. Partschefeld, drejtorin e Shkollës së Shkencave Humane dhe Sociale në HSG, dhe pastorin Don Marjan Paloka. Kjo bisedë ndihmoi në trajtimin e thellë të temës së feve tek shqiptarët dhe në përdorimin e filmi si një motiv për të diskutuar më tej.

Përmbledhtës, u arrit në përfundimin se shqiptarët nuk kanë pasur asnjëherë një konflikt fetar të madh, dhe kjo i bën ata të ndryshëm nga shtetet fqinje. Ky është një aspekt pozitiv i identitetit kulturor të shqiptarëve dhe shpreh mënyrën e tyre të unifikuar të jetesës fetare.

« Mozaiku dhe diversiteti fetar, pasuri kulturore jo vetem ne Zvicer, por edhe tek ne shqiptaret!… » ks thene mbreme nder tjera Imami i xhamise shqiptare ne Wil prof.Bekim Alimi ne nje debat ne Sant Gallen, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ky ishte një mbrëmje e shkëlqyer dhe një panel profesional që kontribuoi në kuptimin e thellë të dinamikave fetare në Shqipëri.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...