20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Imami i Bernës Mustafë Memeti jep dorëheqje. « Ky vendim ishte me dëshiren time, meqë kam bërë disa vjet në ketë profesion, t’i lëmë radhën gjeneratave te reja.. » thote ai për Le Canton27.ch

Imami Mustafe Memeti ne xhamine e tij ne Bernë ne diten epare te ramazni ku kishte mysafire autoritet zvicerane dhe ambasadorë (Kosova, Shqiperia, Zvicra, Izraeli, Maqedonia Veriore etj..) të ndryshme boterore… (Photo: Le Canton27.ch) 

Bernë, 5 dhejtor -Martesat e detyrueshme thuhet se janë bërë në Shtëpinë e Feve të Bernës, SRF u bë publik nëntorin e kaluar. Disa gra raportuan se martuar kundër dëshirës së tire dhe pa martesë civile paraprake në xhaminë e tyre ishin në shtëpi. Në Zvicër është e ndaluar martesa fetare me një martesë civile paraprake, shkruan sot gazeta prestigjioze zvicerane Blick.ch

Mesohet se imami i Bernës jep dorëheqjen. « Ne baza vullnetare dhe me plote deshire kam dhene doreheqjen nga posti im. Unë jam i kenaqur me punen dhe kontrbutin tim qe kam dhene ne kete drejtim qe plote 32 vite… » ka thëne duke qeshur imam aktual i xhamise se Benrës z.Memeti për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Une kam bere disa vite ne kete profesion dhe tashme duhet lene radhen xheneratave te reja. Pra, me deshire kam hyre dhe me deshire, në baza vullnetare, po dal..Fundja une nuk kam lindur imam dhe nuk eshte e thene te vdes si imam.. » ka thenë ne fund duke qeshur z.Memeti për Le Canton27.ch

« Duhet dhe dua të marrë përgjegjësi »

Imam Mustafa Memeti (60) nga Shoqata Myslimane e Bernës, e cila drejton xhaminë, ishte i tronditur. Xhamia u keqpërdor për martesën e detyruara.

Tashmë Memeti po shpall dorëheqjen si Imam. Në fondin e prillit ai po tërhiqet nga klubi, ai në një komunikim. “Martesat e detyruara janë një krim i urryer dhe i madh”, citohet të ketë thënë ai. Ngjarjet vazhduan ta trondisin ate.

Imami aktual Mustafe Memeti për Blick ka thëne se shoqata ende nuk ka dijeni për martesat e detyruara që kanë ndodhur. Pasi u bënë të njohura akuzat, ai kishte shprehur dyshimin se një imam i panjohur për të duhet t’i ketë kryer fshehurazi. Deri më sot është e paqartë se kush ishte. Shtëpia e Feve kishte bërë një ankesë. Janë marrë edhe masa të brendshme.

Në të kaluarën, Memeti është konsideruar si një « imami model », ai është liberal dhe nuk është në favor të ndalimit, për shembull. Në vitin 2014 ai u emërua « Zvicerani i Vitit » nga « SonntagsZeitung » për lidhjen e tij për të luftuar ekstremizmin.

Rëndësi ka që e tëra është bërë publike, shkruan Memeti në komunikatën për media. Për krijimin e një islami zviceran, nevojiten komunitete myslimane « që marrin përgjegjësi publike dhe nuk tërhiqen në botë paralele ». « Unë duhet dhe prandaj dua të marr përgjegjësinë për mungesën e organizimit. »

 

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...