15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Cassis në Forumin e dytë Ndërkombëtar (IC Forum) në Gjenevë ka një masazh

Gjenevë, 22 shkurt -Më 15 dhe 16 shkurt 2023, Këshilltari Federal Ignazio Cassis mori pjesë në Forumin e dytë Ndërkombëtar të Bashkëpunimit Zvicër (IC Forum) në Gjenevë. Nën titullin “Education4Future”, kongresi vjetor i bashkëpunimit ndërkombëtar në Zvicër iu kushtua temës së arsimit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Qëllimi i Forumit IC: të mendosh dhe të veprosh »

Forumi IC mblodhi së bashku njerëz nga politika dhe kërkime, sektori privat dhe financiar, si dhe OJQ-të dhe të rinjtë.

Tema “Education4Future” ishte në qendër të edicionit të dytë të Forumit IC. Pse është e rëndësishme që Zvicra të ketë një Forum për Bashkëpunim Ndërkombëtar? Këshilltari Federal Cassis këmbëngul në tre arsye.

“Gjeneva është sot një qendër botërore për arsimin në një kontekst emergjent, që bën të mundur forcimin e veprimit kolektiv, bashkëpunimit dhe angazhimit”, nënvizoi gjithashtu Këshilltari Federal Cassis. Edicioni i dytë i Forumit IC e tregoi këtë: 1300 aktorë në fushën e arsimit nga 120 vende morën pjesë në program dhe diskutuan së bashku zgjidhjet për sisteme arsimore inovative.

“Kam kaluar dy ditë shumë të pasura në shoqërinë e të rinjve që përcollën një mesazh të rëndësishëm shprese, përkushtimi dhe optimizmi për arsimin për të gjithë”, shtoi Ignazio Cassis.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...