4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Gjenevë, ICRC pershëndet marrëveshjen e Brukselit për të zhdukurit ne Kosovë

Gjenevë, 4 maj -Marrëveshja e fundit ne Bruksel, sidomos me draftin për te zhdukurit eshte mirëpitur nga organizatat boterore ne Gjenevë. Keshtu zyrtaret e Komiteti Nderkombëtar i Kryqit te Kuq per gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch e kane pershëndetur marrëveshjen ne fjale mes Kosoves dhe Sarbise ku palet marrin angazhime serioze për zgjidhjen e qeshtjes se te zhdukurve gjate luftes se fundit ne Kosovë.

 

Ariane Bauer: Kas nisur ne Kosovë nje një dinamikë ne favor te fatit të të zhdukurve

Lidhur me kete fillimisht shefja per komunikim me media nga ICRC ne Gjenevë znj. Crystal Wells ka pohuar se « Në përputhje me të drejtën ndërkombëtare humanitare, palëve të përfshira në konflikte të armatosura u kërkohet të marrin të gjitha masat e mundshme për të siguruar që të hidhet dritë mbi fatin e tyre si persona të zhdukur dhe të informohen familjet e tyre. Kujtojmë palët e interesuara se familjet kanë të drejtë të dinë fatin e të dashurve të tyre të zhdukur. »

Ndryshe znj. Ariane Bauer, Drejtore Rajonale për Euroazinë, duke e pershëndetur me marrëveshjen ne fjale ka deklaruar për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se eshte e nevojshme për të rifilluar një dinamikë ne favor te fatit të të zhdukurve, që bën të mundur t’u ofrohen familjeve përgjigjet që ata kanë të drejtë të marrin për të dashurit e tyre që u zhdukën në fund të konfliktit. »

Për here te pare ICRC ne Gjeneve flet fjale te mira për procesin e dialogut ne Bruksel mes Kosoves dhe Serbise e cila vazhdimisht keto 20 vitetet e fundit ka krikuar  Beogradin dhe Prishtitin, se nuk po beje asgje per te zhdukurit. Dhe marrëveshja e fundit ne Bruksel ka gezuar pa mase zyrtaret e Komiteti Nderkombëtar te Kyqit kuq ne Gjenevë te cilet presin shume nga palet ne rajon te zgjidhin njehere e përgjithmone problemin e te zhdukurve, lajm ky i mire per ICRC, sidomos për per familjet e viktimave

Ndryshe duke folur për rolin e ICRC-së ne Kosovë zyrtaret e kesaj organizate nderkombëtare kane shtuar se « Me rastin e Ditës Kombëtare të Personave të Zhdukur, shefi i misionit tonë në Kosovë së fundi ka rikujtuar rëndësinë e përfshirjes së KNKK-së në këtë dosje për shumë vite. Ai gjithashtu nënvizoi përkushtimin e KNKK-së për të vazhduar mbështetjen e familjeve që vazhdojnë të jetojnë në pasiguri. KNKK aktualisht po drejton një program të mbështetjes psiko-sociale për familjet dhe po ofron mbështetje për disa shoqata familjare për t’i ndihmuar ata të kryejnë aktivitetet e tyre për të përkujtuar të zhdukurit. »

Quote by Ariane Bauer, Regional Director, Eurasia: "We know time does not heal, only answers do. We hope that the agreement endorsed Tuesday in Brussels by leaders of Serbia and Kosovo will provide new impetus for bringing answers to families whose loved ones have been missing for nearly a quarter century."

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...