18.8 C
Berne
lundi 25/09/2023

Hospice Général fiton Çmimin e 3 -të të Rrethit Zviceran të Administratorëve 2021

Bernë, 23 shtator -Hospice Général zuri vendin e tretë në Çmimin e Rrethit të Drejtorëve Zviceran (CSDA) i cili shpërblen kompanitë Bordi i Drejtorëve të të cilëve ka të paktën 25% gra dhe që miratojnë një politikë në favor të përfaqësimit të tyre në pozicionet menaxheriale dhe drejtuesit. Ceremonia u zhvillua në Pallatin Beau-Rivage në Lozanë më 6 shtator 2021.

Këtë vit, çmimi i tretë iu dha Anne Héritier Lachat, presidente e bordit të drejtorëve të Hospice Général (L’Hospice général remporte le 3e Prix du Cercle Suisse des Administratrices 2021)  Me 6 gra nga 15 anëtare të bordit të drejtorëve, Hospice Général renditet pas Helvetia Assurances, bordi i drejtorëve të së cilës ka ndryshuar këtë vit nga 1 në 3 gra nga 10 anëtare dhe Banque Cantonale du Jura, e cila ka 3 gra jashtë prej 7 anëtarësh.

Hospice Général përpiqet të eliminojë çdo formë diskriminimi midis gjinive, por edhe midis moshave

Përtej bordit të drejtorëve, i cili drejtohet për herë të parë nga një president, ky çmim shpërblen të gjithë pagën, politikën e rekrutimit dhe promovimit të institucionit tonë. Me kalimin e viteve, gratë në fakt janë gjithnjë e më shumë të përfaqësuara në pozita drejtuese (drejtues lokalë dhe pozita drejtuese); ata kanë qenë në shumicë që nga viti 2018 (59% në 2020).

Hospice Général përpiqet të eliminojë çdo formë diskriminimi midis gjinive, por edhe midis moshave: institucioni punëson mesatarisht një të tretën e nxënësve dhe praktikantëve që trajnon, pjesa tjetër e punonjësve janë më me përvojë. (44% e CDI -ve të rekrutuar kanë mbaruar 45 vjeç), e cila lejon një plotësueshmëri të madhe brenda ekipeve ku të gjitha kategoritë e moshave janë të përfaqësuara mirë. Së fundi, institucioni merr përsipër plotësisht rolin e tij si punëdhënës përgjegjës me një mesatare prej 41% të angazhimeve të njerëzve nga papunësia që nga viti 2016. Rekrutimi i grave përmes OCE është madje 70% në 2020.

Kjo prani domethënëse e grave shpjegohet me zbatimin e një politike që lehtëson ekuilibrin midis jetës profesionale dhe asaj private. Puna në distancë, e cila tashmë ishte e mundur para krizës shëndetësore, gjithashtu shkon në këtë drejtim. Me këto mjete, nocionet e mundësive të barabarta dhe barazisë kanë përshkuar thellësisht mendësinë e institucionit. /HG-Le Canton27.chPrix du Cercle Suisse des Administratrices 2021

Derniers articles

Reagim i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), lidhur me veprimet terroriste të bandave serbe në fshatin Banjske të Leposaviqit kundër Policisë së Kosovës

Tirane, 24 shtator -Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani...

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...