9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Horizon Europe: Kosova vendi i parë jo anëtare e BE-së që ra dakord për t’u bashkuar me programin e kërkimit dhe inovacionit

Bernë, 25 maj -Me titullin « Horizon Europe: Gara e Kosovës për grante »  (Horizon Europe: Kosovo’s race for grants)  protalit researchprofessionalnews.com ka shkruar se « Kosova ishte bërë vendi i parë jo anëtar i BE-së që ra dakord për një marrëveshje për t’u bashkuar me programin e kërkimit dhe inovacionit Horizon Europe të bllokut prej 95.5 miliardë eurosh. », citon gazeta zvcierane ne Shqip Le Canton27.ch

Mbështetja e pamjaftueshme dhe apatia e studiuesve po pengojnë një fillim premtues në programin e financimit të BE-së

Dhe që nga viti 2019, vendi i Ballkanit Perëndimor ka gjashtë institucione publike dhe 15 private të arsimit të lartë të akredituara, që i shërbejnë një popullsie prej më pak se dy milionë, të gjitha të grumbulluara në 11,000 km2.

Bisedimet e shpejta shënuan herën e parë që Kosova ishte asociuar në një program të BE-së për R&I. Që kur marrëveshja hyri në fuqi në mars të vitit të kaluar, studiuesit në Kosovë kanë qenë në gjendje të kenë akses në grantet e BE-së dhe të udhëheqin bashkëpunime përgjatë programit shtatëvjeçar, si dhe të gëzojnë përfitime të shoqatës, si këshilla shtesë për shkencëtarët që duan të marrin pjesë në financim. thirrjet dhe trajnimet se si të përfitojnë nga burimet në dispozicion të tyre.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...