14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Historike: Kjo eshte gruaja e parë shqiptare ministre në Zvicër

Luzern, 14 maj -Pas tetë vitesh, PS do të bëjë kthesë të madhe në qeverinë e Lucernit. Dhe për herë të parë në historinë e kantonit, tani ka dy gra në organin prej pesë anëtarësh, pas dy legjislaturave me një qeveri thjesht mashkujsh të klasës së mesme, njiifton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në raundin e dytë të votimit më 14 maj, ata që kanë të drejtë vote do të plotësojnë dy vendet e fundit vakante në qeverinë e kantonit. Janë zgjedhur Armin Hartmann (SVP) dhe Ylfete Fanaj (PS). Pjesëmarrja ishte 33.7 për qind. Qeveria e sapoformuar do të marrë detyrën më 1 korrik.

45-vjeçarja nga Schlierbach ishte e gëzuar pa masë.

“Është një moment i mrekullueshëm për mua, mbështetësit e mi, partinë time, zonën time elektorale dhe komunitetin tim”.

Hartmann ia atribuon faktin se ajo ishte në gjendje të mbronte vendin e kolegut të tij partiak në largim, Paul Winiker, për disa arsye. “Ajo që vlente ishte kompetenca, përvoja dhe rrjetëzimi im” Ka 20 vite që merret me politikë.

Hartmann nuk e fshehu kurrë faktin se do të donte të merrte përsipër Departamentin e Drejtësisë dhe Sigurisë.

« Çështje të rëndësishme që unë do të trajtoja do të ishte dhuna nga tifozët rreth lojërave të futbollit dhe shtimi i forcës policore të Lucernit. »

Gruaja e parë me origjine nga Kosova në një qeveri kantonale

Ndërkohë, Ylfete Fanaj kërkon të bëjë fushatë për drejtësi sociale dhe më shumë dialog. 40-vjeçarja e interpreton zgjedhjen e saj (“të papërshkrueshme të bukur”) si më poshtë: Qeveria duhet të jetë po aq e larmishme sa popullsia e Lucernit. Parti të ndryshme, gjini të ndryshme, prejardhje të ndryshme”, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Me ardhjen e Fanajt, e majta është rikthyer në qeveri pas tetë vitesh. Sipas qytetarëve të Lucernit zgjedhja e Fanajt do të reflektohet edhe në Parlament.

Zgjedhja e Ylfete Fanajt shoqërohet me premierë: Është hera e parë që një politikane me rrënjë nga Kosova kalon në qeveri zvicerane. Megjithatë, Fanaj thekson se komisioni tashmë përbëhet nga dy gra me prejardhje migrimi.

Sepse: Michaela Tschuor, e sapo zgjedhur në votimin e parë, vjen nga Gjermania.

 

Derniers articles