20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Hillary Clinton: Kam kenaqesi qe takoj per here te pare nje gazetar shqiptare! Une dhe Billi do jemi 7,000,002 « qyetarë siq shqiptarë në ballkan. ( Hillary and Bill Clinton “citizens” of 7,000,002 among Albanians in the Balkans)

Hillary and Bill Clinton “citizens” of 7,000,002 among Albanians in the Balkans…

Fotot, nuk jane vetem kujtime, por jane pjese e historise jo vetëm profesionale por kombëtare kur njeriu, ne kete rast nje gazetar shqiptar takon persinalitete boterore qofshin ato te perfaqesuese te superfuqive apo organizatave  nderkombëtare. Takime te tille (tre sosh Ne New York, Gjenevë, Crans Monatna) para me shuem se  dy deceniesh kur gjtihecka vlonte ne Kosove edhe nentoka, gazetari yne i njohur Nefail Maliqi sot gazetar i ATV dhe redaktor i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch flet kur, si e kishte takuar dhe cfare kishte biseduar me kryediplomaten amerikane Hillary Clitnon, nje mikeshe e Kosovës dhe shqiptareve.

Sekretarja e Shtetit Amerikan Hillary Clinton ishte pro Kosoves, ishte proshqiptare. Kete e deshmon edhe nje fakt se kurre nuk e kemi pare ne foto me nje president serbe. Kjo me Blinken dallojne si nata me ditën…

Ne kete takim, bisede znj e madhe Clinton kishte rrefyer qendrimet e diplomacise amerikane karshi ceshtjes se Kosovës dhe asaj shqiptare ne Ballkan. “Kam kenaqesi qe takoj per here te pare nje gazetar shqiptare! ..” i tha znj.Clinton gazetarit shqiptrar nga Presheva i cili qe 20 vite jeton dhe vepron ne organizatat nderkombëtare ne Gjenevë.

Hillary Clinton: Kur nxen dielli mire ne Kosove e Shqiperi sigurisht rrezet do te depërtojne edhe ne Luginen e Presheves, sepse dielli nuk njeh kufinj!

“Ceshja e pamvaresise se Kosoves eshte nje akt historik dhe me ska kthim mbrapa. Por autortet e Kosovës tash e tutje duhet te dijne te ndertojen Kosoven te zhvillojne vendin dhe avancojne poroceset demokartike dune dneretuar je shtet jurid pa korrupcion dhe krim te organizuar..” ka thëne znj.Clinton gazetarit shqiptar

Lidhur me situaten e shqiptareve jashte Kosoves, ne kete rast ate ne Luginen e Presheves, shefja e diplomacise amerikan ishte shprehur se “Kur nxen dielli mire ne Kosove e Shqiperi sigurisht rrezet do te depërtojne edhe ne Luginen e Presheves, sepse dielli nuk njeh kufinj.. »

Ne kete takim, bisede znj e madhe Clinton kihste rrefyer qendrimet e diplomacise amerikane karshi ceshtjes se Kosovës dhe asaj shqiptare ne Ballkan. “Kam kenaqesi qe takoj per here te pare nje gazetar shqiptare!  ..”  i tha znj.Clinton gazetarit shqiptrar nga Presheva.

“Ceshja e pamvaresise se Kosoves eshte nje akt historik dhe me ska kthim mbrapa. Por autortet e Kosovës tash e tutje duhet te dijne te ndertojen Koasoven te zhvillojne vendin dhe avancojne poroceset demokartike dune dneretuar je shtet jurid pa korrupcion dhe krim te organizuar..” ka thëne znj.Clinton gazetarit shqiptare ne Gjenevë

Lidhur me dsiatiuaten eshoptareve jashte Kosves, ne kete rast atyre ne Luginene Preshves shfja e diploamcise amerikan ishte shrpehur se “Kur nxen dielli mire ne Kosove e Shqiperi sigurisht keto rrezet do te kapin edhe shqiptaret perskej kufijve të ketyre dy shteteve ne ballkan..”

Hillary Clinton, foli edhe per kontaktet e para me shqiptaret viktime e spsatrimeve etnike kishte qëndruar në Kosovë në vitin 2009 qe kihste viztuar refugajtet ne Srankovec te FYROM.

Kosova dhe Shqiperia vertete u bene “multietnike”. Pas bustit te Bill Clinton ne Prishtinë, tash shqiptaret do te kenë edhe bustin e bashkeshortes se tij Hillary Clinton, por në Tiranë. Me ket mund te thuhet se  Hillary dhe Bill Clinton «banorë» të 7.000.002 në mesin e shiptarëve ne balkan (ne Prishtinë dhe Sarandë), shkruan Le Canton27.ch

Hillary Clinton, kishte qëndruar në Kosovë në vitin 2009, kur ishte përuruar shtatorja e bashkëshortit të saj Bill Clinton.. Qytetarët kosovarë në shumicë kanë qenë që ajo të fitonte këtë garë, për shkak se familja Clinton konsiderohet si familje mike për shqiptarët.

Por kishte pasur edhe një rast tjetër kur çifti Clinton, kishte vizituar shqiptarët. Veçse atëherë, në shtetin fqinjë të Maqedonisë, ku shqiptarët ishin shpërngulur nëpër kampe të ndjekur nga regjimi i asaj kohë. Clinton kishte vizituar kampin e Stankovecit, aty ku kishte një numër të madh shqiptarësh në vitin 1999.Résultat de recherche d'images pour "hillary clinton ne kosovë refugjatet"

Derniers articles