5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Helvetet dhe shqiptaret e kualifikojne Zvicren ne Kupen boterore Qatar-2022

Berne, 15 Nentor -Xherdan Shaqiri e Andi Zeqiri me Kombëtaren e Zvicrës, në festë të madhe, kualifikohen direkt në Kampionatin Botëror – Katari 2022., njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra ngadhënjeu me rezultat 4:0 ndaj Bullgarisë. Italia rrëzohet nga kreu, Zvicra e para dhe në Kampionat Botëror

Shaqiri kremton ndeshjen jubilare, të 100-tën në fanellën e saj, në mënyrën më të mirë, me kualifikim.

Zvicra ngadhënjeu me rezultat 4:0 ndaj Bullgarisë.

Festë e madhe në stadiumin “Swissporarena” në Luzern dhe në përgjithësi shtetin zviceran.

Shaqiri u paraqit standard, duke dhënë tërë atomin e Andi Zeqiri u aktivizua nga minuta e 79-të.
Kastriot Imeri i bashkohet festës, i cili qëndrojë në bankë.

Zvicra përfundon në vend të parë me 18 pikë, e kualifikohet dhe Italia që barazon (0:0) në Belfast, e bie në vend të dytë me 16 pikë, duke mbetur në play-off.

Italia rrëzohet nga kreu, Zvicra e para dhe në Kampionat Botëror

79′ Andi Zeqiri futet në lojë në minutën e 79-të.

72′ Nuk ndalet Zvicra, kurrë më afër kualifikimit në Kampionatin Botëror. Itten thellon epërsinë në 3:0.

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...