1.2 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Haxhi Dauti, kryetar i komitetit shqiptaro-amerikan uron Diten e Flamurit dhe fitoren e Bidenit

Haxhi Dauti, një emër që vjen nga thellësia e shekujve, me plot shkëlqime, një emër i lakuar në hapësirat shqiptare kudo ku janë si këngëtar si biznesmen dhe si politikan duke qenë kryetar i komitetit shqiptaro-amerikan në Amerikë. Të flasish për Haxhi Dautin duhet qasje më serioze, dhe inteligjencë të sofistikuar.

Sivjet me 28 Nnetor shqiptaret ne Amerikane kishhji dy faetsa, Ditene Falmurit dhe fitoren e mikun te Kosovës, te shiptareve Joe Biden, presidnei i ri i Amerikës , ka thënë fillimisht veprimtari i njohur ne SHVBA z.Haxhi Dauti , kryetari i Lidhjes shqiptaro-amerikane në një bisede per gazeten zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

« Ne vitin 1985 themelova levizjen e rinistëve pran Fondit te Perbashket Shqiptar ne New Jersey ku nuk pata sukses as nuk me lan te mbushemi me Oksigjen naj prishen! Ne vitin 1987 kur Millosheviqi filloj te dal ne sken, yugosllavia filloj te shperbehet, në Kosovë shperthyen demostratat ene e kend dhe ashtu diaspora filloj te mobilizohet! Me pas ne skenë dhe levijen kombetare dhe te protestave bashke me shiptaret u inkuiadruar edhe kongresisti Joe Diogardi i cili tehmeloi Lobin Shqiptar “Albanian American civic league” ne te ciklat aktivtete edhe une ju bashkangjita. Aty pash dhe u mesova se si te veproj , si te sillem, si te komunikoj , si te protestojm me an te korespodences, si te organizoj takime, si ti bejm per vehte Senatoret, kongresmenet, si te deportojm ne State Department , si te mirremi me politiken Amerikane , ku duet te trokasim për te dretat tona dhe shum gjera te tjera te pa njohtura i mesova nga Diogardi !.. »

Shqiptaret ne Amerikë: Sjellet arrognte te Grennellit sa demtuan Kosoven po aq edhe Trumpin, për cka edhe humbi! 


Duke folur per aktivtete dhe lobimin e Lidhjes shqiptaro-amerikane z.Dauti shpjegon duke perkujtuar se « Ne vitin 1990 morem iniciativen te themelojm degen e lobit ne Shtetin e New Jersey ku u zgjodha Kryetar i deges. Mirëpo punet e lobit filluan, por armiku i fort shum dhe ashtu filluan percarjet mbrenda Lobit! Ne Kosov lindi partia e LDK’s ne krye me Ibraim Rugoven, në Maqedoni Prosperiteti ne krye me Nevzat Halilin , ne Mal te Zi partia Demokratike ne krye me Memet Bardhin ne Preshve PVD-ja e Riza Halimit dhe keshtu filluan levizjet ne trevat Shqiptare!

LDK -ja filloj te themeloj deget ne SHBA, po ashtu dhe Prosperiteti – ku me zgjodhen Krytar te perfaqesoja diasporen e SHBA dhe Kanadas!
Keshtu un e takova Davidin dhe me sygjeroj te krioj nji organizat te pamvarur ku do kem mundesin dhe djersen time ta shpalos për te ndihmuar qeshtjes Shqiptare. Ashtu ne 11 Shtator te vitit 1991 bashk me disa bashkadhetar Philip Mamos, Jashar Bucolli, Ali Kabashi, Gazmend Aliu themeluam Albanian American Council- Keshilli Shqiptaro Amerikan . Tani kem një histori të madhe për 29 vjet rresht me një arkiv te pasur! Kjo do ishte një histori me vehte… »

Se si e kanë pritur fitoren e zgjedhjev te 3 nentorit ne Amerikë nga kandidati demokrat Joe Biden ne vazhdim z.Haxhi Dauti ka thënë se fitorja e mikut te Kosoves Bidne ka gezuar pa mase te gjtihje shiptaret ne amerke aq me teper edhe ata te cilet ishjin pro-Trumpit jane kthyer tashmë kah presidenti demokrat.

Haxhi Dauti dhe ambasadorja e Shqipërisë në SHBA takime me zyrtarë të lartë Amerikanë në Uashingto« Fitoren e Joe Biden e kemi pritur me nji gezim te madh! Cka mbeshtetje dhe puna jonë nuk shkoi kot. Ne bashkë me profesorin David Philips puinura vazhdimisht me shqiptaret që të perkrahin Joe Biden! Kurse shtetet qe do luanin rol ne ketë fushatë, shumica e shqiptareveqe ishin për President Tromp , si psh , Shqiptaret e Wisconsin, Shqiptaret e Michiganit , Shqiptaret e Illinois , Shqiparet e Texasi’t , ne keto shtete te banuara me dy komunitete te medha Shqiptare dhe Serbe votuan fatkeqesisht per kandidatin republikan qe do te mund te na sillte pasoja negative, por ne shpejte e shepjte u organizuam dhe u lidhem me rpofesorin David Philips me disa liderë tjere shqiptar te ketyre shteteve per te na ndihmuar që shqiptaret te votojn per mikun e tyre Joe Biden. Kurse ne NY, NJ dhe PA komuniteti shqiptar edhe pse votuan pro Trump nuk luanjin rol te madh, por keto shtete e kinsin bazën e fort demokratike per cka edhe fituam.. » thote z.Haxhi dauti duke folur per fushaten parazgjedhre ne Amerike para dates 3 Nëntor.

Sipas , kryetarit të Lidhjes shqiptaro-amerikane « ne vitin 2016 unë sim kreatr shoqate me aneteret tane lobuma dhe votuam për Hillary Clinton, se e dinja programin dhe punen e saj sa do pak ? Kurse per Trumpi’n ne aspektin politik nuk dimë asgje per te, sepse nuk ishte as politikan, ishte thjesht një biznesmen kontravers! Mirë eshte me ndertimtari të rënd, ndertonte Hotele të medha, ndërtesa të medha , Casino dhe Show biz. Por biznisi tij nga donjëhere tejkalonte masat dhe mberrinte kulminacionin saqe shpesh binte në një nivel të ulët! Dhe shumica e shqiptarëve per shkak te z.Bill Clintoni’t e perkrahën Hillary Clinton… »

Reagon Haxhi Dauti, për zgjedhjet vendore në Maqedoni më 15 tetor - Bota SotSe sa i ka ndjekur zhvillimet ne Ballkan sidomos ne Kosove dhe Serbi muajve te fundit dhe cfare mendon per bredhjet e Richard Grennell herë në Beograd e here ne Prishtine qe ishte i lidhur me disa banda te korrupcionit dhe krimit qe bashke me Vucicin kishin per qellim ta rrezoni Albin Kurtin z.Dauti ne fund thote se « Po pa tjeter ia kam percjellur zhvillimet e fujndit ne Kosovë me dje me mjaft shqetesim. shqiptaret. I kam djekur me vemendje zhvillimet ne ballkan, ne veqanmti levizjet e Grenellit me komunitetin Serb ketu ne Ameirke ne Cikago dhe ne Beograd. Por gjithnjë duke menduar se nujki ishin aktivitet serioze, thjeshte ishin vetem një lloj fushate politike për elektoral te cilet me ne fund e humbi kontrollin! Me këtë ide, premtime koti, shqiptaret në Amerike dyshonin jo vertme ne aftesit e etij por edhe ne qasjen e tij serioze per Kosoven, prandaj edhe nuk ishim dakord. Keso lloj premtimesh dhe deshirash ne stilin e Grennellit kishim degjuar e pare vetem ne Serbi dhe Kosovë ne stilin premetojne vazhdimisht dhe kurre nuk realizojne. Atij ju ju realizua vetem deshira me emërimien e përkohshem te liqenit te Ujamanit si « Lace Trump » qe ishte me shume nje hajgare me lideret e Kosovës ne Uashington. Ne Ballkan politikanet japin premtime shume dhe punen se mbarojnë! Eshte ky nje stili i Osmanlive qe ua ka lënë ballkanasve Fukaranen qefi jap axhedi biterme” qe do te thotë “Fukaras benja qejfin, por punen mos ja mbaro..” ! Kurse ketu ne Amerik eshte e kunderta , ate qe e thone, qe premtojne lideret edhe bejne me 90% duke i realizuar… »


Meta vijon vizitën në SHBA, takon Këshillin Shqiptaro-Amerikan – lajmet e funditPer fund, sipas z.Haxhi Dauti « administrata amerikane nuk e rrezoi Albin Kurtin, por një person me emrin Grenell i cili beri gjithecka me disa banda ne Kosovë per ta rrëzuar qeverine e Albin Kurtin ne klmin er pandemise gjest ky i cili i dha imazh te keq politikes kosovare ne arenen nderkombertare. Grenelli është një person agresiv dhe ofendues harron se Albin Kurti se ishte kryeminister i zgjedhur ne menyre demokratike nga vota e popullit qe perfaqesoi integritetin e nji shteti pa marr parasysh se sa ai eshte i vogel në krasim me Ameriken. Dhe kete cfare beri Grennel sigurisht Amerika nujk e ben te rrezoje votat demokartike te nej popuilli te vujatur nga lufta dhe aps luifta nga korrupcioni dhe krimi i organizuar. Prandaj, Albin Kurti nuk pati hapsirë dhe mundesi te sfidon kurthin që ja bën per te treguar dhe deshmura aftesitë siq e njohur popullin shqiptare, per t’i prire shteti me te ri ne Evropë, Kosovës!.. »

Kush eshte Haxhi Dauti

Haxhi Dauti i lindur ne Strug ne vitin 1960 femia i 10 i Uke Dauti (baba) dhe Lutfije Dauti (Nana) nga 11 femije vetem kater femi mbi jetuan: Prindet e tij jetojne ne fshatin Frengov dhe u zhvendosen ne Strug ne vitin 1957 .

Shkollimet, filloren dhe gjimnazin deri ne vitin e tretë e mbaroi ne Strugë. Ne vitin 1978 bashk me nenen shkoi në Amerikë tek vellaj Demiri. Vellaj ne ate koh kishte nji bisnis ndertimtarie dhe ashtu u inkuadrova ne firmen etij.

Gjimnazin e mbarova naten. Mbarova kursin ne lemin e udhtimit ajror.
Vazhdoi shkollimin ne fakultet “ liberal arts” – Union County College, pastaj edhe fakultetin. Kean Universety , Essex County College dhe perfundoi duke marrur Ititullin nxhinerin e ndertimtaris ne vitin 1987 ne New Jersey Institute of technology. Ne vitin 1979 eshte martuar me Sekine Lena nga Kenerika te emigruar nga fshati Ladorisht i Struges. Haxhi Dauti sot kyretar i Ligfes shqioptaro-amerikane ka 3 femi, një djal Uke dhe dy vajzat Lindita dhe Valbona. Kurse në vitin 1985 themeloi levizjen e rinistëve pran Fondit te Perbashket Shqiptar ne New Jersey ne Amerikë.

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...