22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Haqif Haziri qe erdhi dje në Zvicer me floke të zeza si Maradona, sot me floke të bardha si Bill Gates zgjeron bizneset e “Victoria Grup” me hotele dhe restaurante!

Cyrih, 20 maj -Diaspora shqiptare sot po e dëshmojnë veten, jo vetëm se janë shembull të integrimeve, por edhe si biznesmen te suksesshëm te cilët kane bërë emër me kompanitë dhe firmat e tyre, qe shpesh edhe zvicerane ju kane zili. Erdhi i ri me floke te zeza si Maradona, kurse sot ai eshte bere me floke te bardha si Bill Gates, per dite te bardha. Pra ky eshte biznesmeni dhe humanisti i njohur shqiptar Haqif Haziri  nga Pribovci i Malesise, qe jetoi disa vite ne Muhovc të Bujanocit  i cili  jeton dhe vepron qe “100 vite” siq thote ai duke qeshur, në Zurich të Zvicrës qe nga viti 1985. Ai  sot eshte bere shembull integrimitz dhe suksesi ne Zvicer te cilit ja ka lakmi cdo shqiptar.

Haqif Haziri sot patron i firmes gjigante “Victoria Grup” dhe bos i gastronomisë në Zvicër, konkurrent me shefat e kuzhinës boterore ka zgjerur biznesin  e tij tashme dhe me hapjene redtauranteve ne mbare kantonet e vcres, duke filluar nga Cyrihu, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Haqif Hazirin i cili nisi biznesin nga bananet dhe Bezel dje e thirrnin Maradona, sot Bill Gates!

Haqif Haziri qe erdhi ne Zvicer me floke të zeza si Maradona, sot me floke të bardha si Bill Gates zgjeronj bizneset e “Victoria Grup” nga Brezel fokuson biznesi ne hoteleve dhe restaurante

E nisa me chokollad-banane, e vazhdova me Brezelbutick dhe sot me hotele dhe restaurante ne Zvicër me emrin Victoria-brezel. Bizensi i Haqif Hazirirka disa rrjete. Dhe tash ban projektin e parë ne bashkpunim me kompanine e njohur tregtare Coop Restaurant, duke ekspozuar per qytetaret  dy lloj ushqime Konzumim ne vend dhe Take Away (Wegbringen gjerm ose shqip: merre me vete) Ky biznesmen pretendon ta zgjeroj rrjetin  me projekte te reja me specialitete te larta europiane.

Fale aftësisë, përkushtimin dhe seriozitetin në punë Haqif Haziri, patron i “Victoria Brezel” me seli ne Zurich është treguar shumë i suksesshëm në ekonominë shumë të ngritur, të zhvilluar, madje dhe konkurent potencial në Zvicër. “Aty ku piken djerset, aty eshte edhe bereqeti hallall dhe padyshim sukseset nuk mungojne….” thote afaristi Haqif Haziri nga Bujanoca ne nje interviste për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Puna dhe veprimtaria bashkë me bamirësine jane prioriret kryesore te bizensmenit te njohur shqiptare z.Haziri.

Haqif Haziri biznesmen dhe humanist i njohur thote se “shqiptaret jane jo vetem, nje popuill liridashes por edhe punedashës! Ne jemi punetoret me te mëdhenj ne bote, prandaj jemi te rrethuar dhe kemi shumë armiqe.” Haqifi, vazdon t ‘ju ndihmoje popullates me nevoje ne vendlindjen e vete ne cdo kohe, por edhe vendasit si te gjthe shqiptaret në Zvicer  duke ju ofruar pune. Soit mbi 100 familje shqiptare jane mirënjohes ndaj Haqif Hazirit qe ju ka  mundesuar te jetojne dhe veprojne ne Cyrih, duke shkolluar fëmijet e tyre dhe duke ju hapur perspektiva te reja pe rnje integrim me te mire ne territorin helvetik.

Jo vertem kaq, Haqif Haziri, drejtor gjeneral i firmes gjigante “Victoria Grup”  vazhon t’i kontribuoj jo vetëm ekonomise dhe zhvillimit te Zvicrës por edhe ne Malësinë e Bujanocit dhe Luginën si dhe mbare atyre ne viset shqiptare që kane nevojë.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...