2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Haqif Haziri dje me shtëpinë me kashtë, sot bos i gastronomisë në Zvicër, konkurrent me shefat e kuzhinës boterore

Zürich, 26 qershor -Diaspora shqiptare po e dëshmojnë veten, jo vetëm se janë shembull të integrimeve, por edhe si biznesmen te suksesshëm te cilët kane bërë emër me kompanitë dhe firmat e tyre. Se jane të integruar mirë në vendet e ndryshme evropiane dëshmon edhe biznesmeni dhe humanisti i njohur shqiptar Haqif Haziri  nga Pribovci i Malesise së Bujanocit  i cili jeton dhe vepron në Zurich të Zvicrës qe nga viti 1990 i cili si shume te rinje për shkak diskrimnimit dhe paperspektivë u desht t’i merr kuferat dhe t’ia mesyejë mergimit fillimisht për idare e sot patron i firmes gjigante « Victoria Grup » dhe bos i gastronomisë në Zvicër, konkurrent me shefat e kuzhinës boterore, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Aucune description disponible.Fale aftësisë, përkushtimin dhe seriozitetin në punë Haqif Haziri, patron i “Victoria Brezel” me seli ne Zurich është treguar shumë i suksesshëm në ekonominë shumë të ngritur, të zhvilluar, madje dhe konkurent potencial në Zvicër.

“Aty ku piken djerset, aty eshte edhe bereqeti hallall dhe padyshim sukseset nuk mungojne….” thote afaristi Haqif Haziri nga Bujanoca ne nje interviste për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

I njohur me koncepte te reja te gastronomisë ne hoteleri dhe restaurante. Siq thuhet nder shqiptaret baba i gastronimse Haqif Haziri i lindur ne Pribovc në alpet e Malësise se Buajnocit në një lartësi prej 1200 m.

Puna dhe veprimtaria bashkë me bamirësine jane prioriret kryesore te Haqif Haziri qe ia ka gjthsesvcili zili meqe ai me punen e tij merret shembull i mirë per integrimit dhe humanizem, për cka kane shkruar disa here mediat zvicerane per gastronomin e njohur me origjine shqiptare, me prejardhje nga Bujanoca i cli jeton dhe vepron qe 30 vite ne kantonin e Zurichut.  Ai vazhon t’i kontribuoj jo vetëm ekonomise dhe zhvillimit te Zvicrës por edhe ne Malësinë e Bujanocit dhe Luginën si dhe mbare atyre ne viset shqiptare që kane nevojë.

Aucune description disponible.Patron i « Victoria Grup » ne Zvicer me 10 ika, qendra keto më të medha të Zvicres eshte prezent me artilkullin ushqimor Brezel – me kualitatet ne botë.Nëse rastësisht viziton vendin e tij të punës, Haziri edhê pse njeh 3-4 gjuhe, ai nuk flet shume, ai flet vetëm tri-kater fjale me klientët e tij: Guten Tag, Bite, Danke, Merci, dhe Bone Apetite! (Mirëdita, Urdheroni, Falemndrit, ju beft mire deh Mirupafshim) . Per Haqif Hazirin me shume flet puna e tij dhe zviceranet se sa goja e tij.

Haqif Haziri biznesmen dhe humanist i njohur thote se shqiptaret jane punetoret me te mëdhenj ne bote, prandaj jem i te rrethuar dhe kemi shumë armiqe. Ndihmon vendlindjen e vete ne cdo kohe, por edhe vendasiit e vete në Zvicer dhe ne atdhe, duke ju ofruar pune.

Haqif Haziri, i bir i nje fshatari, i rritur e i edukuar sipas traditave kombëtare. I rritur me qull e kaqamak pa rryme qe për shume vite detyrat e shtëpise qe ua jepwte mesuesi i bente me drite të oxhaku, kurse sot operon me ushqimet, specialitetin e tij tge njohur « Brezel » ne qytetet me kryesore te Zvicres si per shembull ne Banhof Strasse ne Zürich, ne Bundesplsz ne Zug, Bundes plaz Basel dhe qendra tjera helvetike.

Biznesmeni Haqif Haziri eshte nga Priboci i Bujanocit e nis me kifle, ndersa sot ne ne Zurich posedon rrjetin e vet te bizneseve (Hotel Meierhof, Resaturant Victroia, Furra dhe 10 kiosqe ne mbare Zvicrën te të KingBrezle) nga duart e te cilin sot hane buk mbi 200 familje apo nje mije njerëz si ne Zvicer ashtu edhe ne Luginen e Presheves i cili ka ndihmuar dhe ndihmon shume njerez te varfur apo jetime. Po ashtu ai ka ndihmuar edhe infrastrukturen ne vendlindje dhe aktivitetet, evenemente kulturore dhe sportive ne Zvicer si dhe ne Luginen e Presheves, shkruan ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Aucune description disponible.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...