14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Hagë, pas Putinit, jepet urdhër-arrest për Netanyahun dhe ata të Hamasit. Radhën e kane liderët e ballkanit…

Bernë, 20 maj -Benjamin Netanyahu dhe udhëheqësit e Hamasit akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Gaza. Pas Putinit, jepet urdhër-arreste për kriminelin izraelit Netanyahut dhe ata të Hamasit. Radhen e kanë tre ldierë nga ballkani,që të tre jane në krye të shteteve, të cilët konsiderohen të rrezikshem për paqen ne Evropë, për shqiptaret dhe ballkanin, që pak a shumë dihen, eshte ky lajmi i fundit  nga Haga qe e sjell gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) kërkoi të hënën urdhër-arreste kundër kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe liderëve të Hamasit për krime të dyshuara lufte dhe krime kundër njerëzimit të kryera në Rripin e Gazës.

Karim Khan tha në një deklaratë se ai po kërkonte urdhra arresti për Netanyahun dhe ministrin izraelit të Mbrojtjes Yoav Gallant për krime, duke përfshirë « vrasje të qëllimshme të civilëve », « vrasje me dashje » dhe « shfarosje ».

“Bazuar në provat e mbledhura dhe të shqyrtuara nga zyra ime, kam arsye të arsyeshme të besoj se Benjamin Netanyahu, Kryeministri i Izraelit dhe Yoav Gallant, Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, mbajnë përgjegjësi penale për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. kryer në territorin e Shtetit të Palestinës (në Rripin e Gazës) nga të paktën 8 tetori 2023”, thuhet në një deklaratë të ICC, e cila ndodhet në Hagë.

Derniers articles