11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Guterres per denimin e kriminelit serb Mladic ne Hage: OKB mbeten plotësisht të përkushtuara për të mbështetur drejtesine per te kerkuar pergjegjesi ndaj te gjithe atyre qe bene krime!

Gjeneve, 8 qershor -« Sekretari i Përgjithshëm merr shënim dorëzimin e sotëm nga Mekanizmi Ndërkombëtar i Mbetjeve për Tribunalet Penale (« Mekanizmi i Mbeturinave ») të vendimit të apelit në çështjen kundër Z. Ratko Mladiq, ish-komandant i forcave të armatosura Serbe të Bosnjës…” thuhet ne fillim te teagimite te shrfit te OKB per vetdiktin, denimin me burg te perhetshem ndaj kriminelit serb Ratko Mladic, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mendimet e Sekretarit të Përgjithshëm janë me viktimat, të mbijetuarit dhe familjet e tyre që kanë vuajtur gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe shkelje të ligjeve ose zakoneve të luftës për të cilat Z. Ratko Mladić është shpallur fajtor. Ai u bën thirrje të gjithë atyre që janë në pozitë të pushtetit të përmbahen nga mohimi i seriozitetit të krimeve të gjykuara dhe vë në dukje se përgjegjësia përbën një hap thelbësor për pajtimin në rajon.

Aktgjykimi përfundimtar në çështjen kundër Z. Ratko Mladić, i cili është një nga zyrtarët e rangut më të lartë që gjykohet nga Tribunali Ndërkombëtar për ish Jugosllavinë dhe nga Mekanizmi i Mbetjeve, është një reflektim i angazhimit të bashkësisë ndërkombëtare për drejtësinë penale ndërkombëtare dhe lufta kundër mosndëshkimit. Eshte një hap tjetër jetësor drejt pajtimit me të kaluarën për të ndërtuar një të ardhme më elastike, të sigurt dhe shpresëdhënëse për të gjithë qytetarët dhe banorët e Bosnjë dhe Hercegovinës dhe rajonit.

Sekretari i Përgjithshëm shpreh vlerësimin e tij të thellë për përkushtimin dhe punën e palodhur të gjyqtarëve dhe stafit të përfshirë në këtë çështje që nga viti 1995, kur u ngrit padia e parë. Kombet e Bashkuara mbeten plotësisht të përkushtuara për të mbështetur përpjekjet drejt arritjes së përgjegjësisë dhe drejtësisë për të gjithë… » thuhet ne Deklaraten e Zëdhënësit të Sekretarit të Përgjithshëm qe i atribihet dhegit te OKB-se mbi aktgjykimin e apelit në çështjen Ratko Mladić

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret pombyllin syte përballe diskriminimit, bashke me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...