0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Shefi i OKB-së Guterres: Drejt një bote më pak kaotike

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterre

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka paraqitur propozime për të përmirësuar organizimin dhe bashkëpunimin ndërkombëtar.

“Bota jonë po shkon drejt një anormaleje të re, më kaotike, më të pasigurt dhe më të rrezikshme për të gjithë”, u tha Guterres gazetarëve, pasi paraqiti një raport të ri në Asamblenë e Përgjithshme.

“Ne po lëvizim në drejtimin e gabuar dhe jemi në një moment vendimtar. Zgjedhjet që bëjmë tani mund të na vendosin në rrugën drejt prishjes dhe një të ardhmeje në krizë të përhershme ose përparim drejt një bote më të gjelbër dhe më të sigurt”, theksoi ai.

Në raportin me titull ”Agjenda jonë e përbashkët”, Guterres propozoi të mbajë një samit global për të shqyrtuar çështje të ndryshme, përfshirë mënyrën e mbrojtjes së aseteve globale, siç janë oqeanet dhe për të realizuar aspiratat e përbashkëta siç janë paqja dhe shëndeti global.

“Samiti do të konsideronte një axhendë të re për paqen që do të përfshinte masa për të zvogëluar rreziqet strategjike nga armët bërthamore, lufta kibernetike dhe armë vdekjeprurëse autonome”,theksoi Guterres.

Shefi i OKB -së propozoi gjithashtu krijimin e “një platforme emergjente që bashkon qeveritë, sistemin e OKB-së, institucionet financiare ndërkombëtare, shoqërinë civile, sektorin privat dhe të tjerët, që do të nxitej automatikisht në kriza në shkallë të gjerë”.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...